W Sampławie pamiętali o Żołnierzach Wyklętych [ZDJĘCIA]
2023-03-06 12:30:43(ost. akt: 2023-03-07 09:03:17)
W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie odbył się uroczysty apel poświęcony "Żołnierzom Wyklętym" przygotowany przez nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły. W wydarzeniu uczestniczyli: wójt Tomasz Ewertowski, wicewójt Marian Licznerski, radni, sołtysi, księża, dyrektorzy szkół oraz uczniowie ze szkół w Tuszewie i Prątnicy.
Wiele lat musiało upłynąć, aby środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. O święto Żołnierzy Wyklętych zabiegał też prezes IPN Janusz Kurtyka. Wydobywanie na światło dzienne dotąd bezimiennych, przemilczanych, wyklętych bohaterów to wielkie i ważne dokonanie. Pamięć i szacunek dla przodków są bowiem fundamentem wspólnoty narodowej.
W gminie Lubawa o "Wyklętych" pamięta się od lat. W tym roku, podczas uroczystego apelu, prelekcję poświęconą Żołnierzom Wyklętym wygłosił Jakub Topolewski z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Głos zabrał także ksiądz dziekan Marcin Staniszewski oraz gospodarz wójt Gminy Lubawa, Tomasz Ewertowski.
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl
lubawa@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez