OSTRZEŻENIE! Oszuści ponownie pojawili się na terenie powiatu iławskiego
2023-03-01 08:23:28(ost. akt: 2023-03-01 08:27:01)
Policjanci uczulają wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego, aby zachowali czujność, gdy osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta, pracownika banku czy członka rodziny i prosi o pieniądze. PAMIĘTAJMY ! - Policjanci nigdy nie biorą pieniędzy za polubowne załatwienie sprawy i telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie sprawach!
Sposób działania sprawców jest prosty i prawie za każdym razem taki sam. Oszust dzwoni na telefon starszej osoby, przedstawia się jako policjant lub członek rodziny i opowiada o wypadku drogowym, w którym sprawcą jest osoba bliska seniorowi, np. wnuczek, syn, córka. Informuje, że pokrzywdzone w wypadku osoby są poważnie ranne i by polubownie załatwić sprawę musi zapłacić poszkodowanym ustaloną kwotę pieniędzy. Oszust powiadamia, że po pieniądze zgłosi się nieznana seniorowi, ale zaufana osoba.
Właśnie taki telefon otrzymało kolejnych dwóch mieszkańców powiatu iławskiego. W godzinach przedpołudniowych do pokrzywdzonych zadzwoniła osoba podająca się za policjanta, która za polubowne załatwienie sprawy zażądała pieniędzy.
W jaki sposób uchronić się przed tym?
Schemat działania przestępców jest często bardzo podobny. Zaczyna się od telefonu do potencjalnej ofiary:
Schemat działania przestępców jest często bardzo podobny. Zaczyna się od telefonu do potencjalnej ofiary:
Jeżeli odebraliśmy taki telefon to oddzwońmy do osoby, za którą podaje się dzwoniący (syn, córka, wnuczek) lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny aby zapytać czy doszło do zdarzenia lub zadzwońmy na policję żeby dopytać się czy taki wypadek miał miejsce, którego nas syn czy córka byli sprawcami – PAMIETAJMY ! - Policjanci nigdy nie biorą pieniędzy za polubowne załatwienie sprawy i telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie sprawach!
Jeżeli ktoś chce od nas pożyczyć przez telefon pieniądze podając się za członka naszej rodziny lub policjanta, czy funkcjonariusza CBŚ a podejrzewamy, że może być to oszust po prostu rozłączmy się.
Zwróćmy uwagę, że rozmowy zawsze prowadzona są w taki sposób, aby potencjalna ofiara uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
Oszuści często wybierają na swoje ofiary osoby, które mają staro brzmiące imiona. Często z telefonicznej książki.
Nie ulegaj presji czasu, daj sobie szansę na przemyślenie zaistniałej sytuacji, powiedz że pieniądze trzyma mąż, ale w tej chwili nie ma go w domu bo wyszedł do sklepu.
Funkcjonariusze szczególnie proszą o czujność ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Wytłumaczcie babciom i dziadkom jak działają oszuści. Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego.
W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Rozsądek i rozwaga w tym przypadku z pewnością uchronią nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.
źródło: KPP Iława
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez