Ankiety bez możliwości wyboru. Lubawa walczy o S5 m.in. pod kościołami

2023-02-07 17:09:26(ost. akt: 2023-02-07 22:34:09)

Autor zdjęcia: .

To, że samorząd organizuje pomoc w wypełnieniu ankiet dotyczących przebiegu drogi S5, jest dobrym pomysłem. Problem w tym, że ktoś decydując się na tą dogodność, podpisuje się pod wyborem i argumentacją samorządu. Nie ma możliwości wyboru.
GDDKiA najpierw zorganizowała spotkania informacyjne, po których poprosiła mieszkańców o wypełnienie ankiet. Każdy może wyrazić własne stanowisko dotyczące przebiegu drogi S5. W ankiecie do wyboru są wszystkie zaproponowane warianty i miejsce na argumentację.
Ankiety są do pobrania w internecie, można było je otrzymać podczas spotkań informacyjnych.

Samorządowi w Lubawie mocno zależy na tym, aby wygrał wariant W2, biegnący najbliżej Lubawy. Droga w tej wersji ta miałaby biec przez miejscowość Rodzone w gminie Lubawa. Szybszy dostęp do drogi ekspresowej jest także w interesie przedsiębiorców, których firmy zlokalizowane są w Lubawie. To zrozumiałe. Zrozumiałe jest także zaniepokojenie rolników, mieszkańców gminy wiejskiej Lubawa, bo fizycznie droga będzie biegła przez ich pola i posesje.

Dnia 2 lutego samorząd ogłosił akcję wypełniania ankiet pod hasłem: "Oddaj głos na rozwój naszego miasta". Będzie można to zrobić do 10 lutego w Urzędzie Miasta lub ....w niedziele pod kościołami w Lubawie.

Jedna taka akcja już się odbyła i okazało się, że skorzystanie z tych udogodnień oznacza podpisanie się pod wersją i uzasadnieniem wybranym przez samorząd. Na plakacie informacyjnym nie ma o tym słowa, jest jedynie zapewnienie, że "Twój głos ma moc".

W niedzielę nawet z ambony można było usłyszeć zachętę do pospisywania ankiet.

"Burmistrz miasta zaprasza do wypełnienia ankiety dotyczącej przyszłego przebiegu drogi ekspresowej S5. Obecnie ważą się losy budowy tej drogi na odcinku Wirwajdy – Nowe Marzy. Trwające konsultacje społeczne prowadzone przez wykonawcę mają pomóc w wybraniu do realizacji jednego z czterech potencjalnych wariantów przebiegu tej drogi. Dla Mieszkańców Lubawy oraz naszego regionu najkorzystniejszym wyborem jest wariant drugi, zielony, który ma przebiegać najbliżej Lubawy, m.in. przez miejscowość Rodzone. Burmistrz zwraca się z prośbą do mieszkańców o przyłączenie się do działań samorządu oraz lokalnych przedsiębiorców i wypełnienie ankiety popierającej właśnie to rozwiązanie, które poprawi komunikację miasta z innymi ośrodkami, wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców, bo do miasta wjedzie mniej pojazdów ciężarowych i umożliwi rozwój działalności gospodarczej, co zawsze przekłada się na nowe miejsca pracy. Ankietę można wypełnić od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 15.15 w Urzędzie Miasta Lubawa oraz dziś i za tydzień, tj. 12 lutego w niedzielę, przed kościołem pw. Św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła oraz przed kościołem farnym w godzinach od 9.30 do godz. 13.30. Proszę uwierzyć, że Wasz głos ma moc sprawczą."

Tu już są konkrety.

Na wiernych pod lubawskimi kościołami po niedzielnych mszach czekali...urzędnicy. Wystarczyło tylko podać swoje dane i gotowe. Wariant zaznaczony, uzasadnienie napisane, głos jest.

Powstaje pytanie czy mieszkańcy zostali poinformowani, że skorzystanie z pomocy samorządu oznacza poparcie konkretnego, jednego z kilku wariantów? Czy otrzymali informację o tym, że GDDKiA zaproponowała inne wersje na które i w jaki sposób można zagłosować? Czy urzędnicy włączyli się do akcji w ramach wolontariatu? Czy poprzez takie działanie głosy mieszkańców Lubawy przekazane do GDDKiA nie będą przekłamywać realnych oczekiwań społeczeństwa? Czy ułatwienie z jakim samorząd wychodzi do społeczeństwa dotyczy podpisania się pod wolą urzędu, uniemożliwiając samodzielny wybór przy równoczesnym skorzystaniu z proponowanych ułatwień? Te pytania zadaliśmy w Urzędzie Miasta Lubawa i na odpowiedź czekamy.

Wiadomo, że działanie takie nie jest niezgodne z prawem. Samorząd ma prawo w ten sposób działać, mimo, że tak zupełnie po ludzku pozostaje lekka konsternacja.

Co na to GDDKiA?

— Każdy głos społeczny w procesie przygotowania inwestycji jest ważny. Jednocześnie nie można traktować ankiet jako plebiscytu, w którym miałby zwyciężyć ten wariant inwestycji, który otrzyma najwięcej głosów mieszkańców. Wyniki działań informacyjnych oraz informacji zwrotnej od społeczeństwa będą rozpatrywane całościowo, łącznie z uwagami, jakie mieszkańcy przekazali podczas cyklu spotkań. Liczba ankiet wyrażających poparcie i/lub sprzeciw dla określonych wariantów również zostanie wzięta pod uwagę, ale nie będzie czynnikiem jedynym czy przesądzającym. Warto też pamiętać, że ostateczny wybór wariantu nastąpi w oparciu o analizę kilku kryteriów: kryterium społecznego, ale też środowiskowego, ekonomicznego, ruchowego, czy technicznego. W tym momencie wszystkie trzy warianty są rozpatrywane jako równorzędne, wybór określonego wariantu nastąpi po zakończeniu prac projektowych i wykonaniu analizy wielokryterialnej —informuje Karol Głębocki z GDDKiA.

Przedstawiciel GDDKiA uważa, że zbieranie przez samorząd lubawski podpisów na ankietach ze wskazanym wariantem 2 trudno nazwać łamaniem prawa namawianie do popierania konkretnego wariantu

— Jeśli ktoś nie zgadza się ze zdaniem samorządu, nie musi podpisywać ankiety. Może wypełnić ją we własnym zakresie, pobierając pusty arkusz ze strony internetowej kontraktu: https://www.trakt.eu/wirwajdy-nowe_marzy/spotkania-informacyjne-wojewodztwo-warminsko-mazurskie-09-01-2023-12-01-2023/. Niezgodne z prawem byłoby jedynie fałszowanie podpisów pod ankietami— podsumowuje Karol Głębocki.

W najbliższą niedzielę pod lubawskimi kościołami będzie kolejna okazja, aby podpisać się pod ankietą zaproponowaną przez samorząd.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5