Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Lubawie [ZDJĘCIA]

2023-01-30 07:15:18(ost. akt: 2023-01-30 10:56:51)

Autor zdjęcia: .

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. W tym roku ekipa Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na sprzęt do walki z sepsą.
Z roku na rok w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy bierze udział coraz więcej osób, a finały zbiórek są organizowane z coraz większym rozmachem.

W tym roku WOŚP również nie zawiódł, a we wszystkich miejscowościach regionu mogliśmy wczoraj usłyszeć dobrze znaną nam melodię. W tym roku WOŚP postawił na walkę z sepsą. Dlaczego? Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.
Sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci.
Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia. Każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

W tamtym roku w Lubawie nie było sztabu WOŚP. Wówczas odbyło się wydarzenie w LCAS, udało się zebrać 11 137,95 złotych a pieniądze te trafiły do sztabu działającego przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ostródzie.

W tym roku sztab był i w niedzielny poranek wolontariusze z puszkami wyruszyli na ulice Lubawy. Przypomnijmy, że w 2021 roku do puszek trafiło 19.143,08 zł. z całej zebranej wtedy kwoty tj. 30.263,28 zł. To oznacza, że forma kwesty ulicznej wciąż jest popularna i ludzie chętnie puszki zapełniają.

Sam Finał w Lubawie odbył się na hali OSiR. Były licytacje i kawiarenka.W programie występy formacji tanecznych MOK, solistów studia wokalnego, pokaz sekcji zapaśniczej MLKS Sokół i koncert zespołu "Papugi" oraz gwiazda wieczoru, zespół Reggaeside.

Ile udało się zebrać w Lubawie? 33 089,41 zł


Wielkie brawa dla Wszystkich, którzy przyczynili się do tego świetnego wyniku.


red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5