Radni Lubawy za zwolnieniem Dariusza Kawki z pracy. Koledzy i koleżanki pikietują pod zakładem [VIDEO]

2022-11-18 15:22:00(ost. akt: 2022-11-18 16:17:22)

Autor zdjęcia: red.

W piątek, 18 listopada, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Tematem spotkania była konieczność podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia lub nie wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy. Dotyczy Dariusza Kawki, który ma zostać dyscyplinarnie zwolniony z firmy IKEA Industry Lubawa.
Dnia 15 listopada 2022 roku, do Rady Miejskiej w Lubawie, wpłynęło pismo z IKEA Industry Lubawa o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z radnym Dariuszem Kawką.

Jak wskazują przepisy ustaw samorządowych, rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady, której jest członkiem. Co ważne, uchwała rady nie rozstrzyga o tym, że radny ma być zwolniony. Usuwa jedynie przeszkodę rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę.

Obrazek w tresci

Dariusz Kawka od wielu lat walczy o prawa pracownicze w firmie IKEA Industry Lubawa jako Przewodniczący NSZZ ,,Solidarność” IKEA Industry Lubawa. Pracodawca zarzuca mu m.in. wielokrotne naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, naruszenie obowiązku przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz wartości, lekceważącą postawę, podważenie ról i kompetencji przełożonych. Lista jest długa i została w całości odczytana podczas sesji.


Zarząd Regionu Warmińsko - Mazurskiego NSZZ Solidarność w Olsztynie zapoznał się z zamiarem rozwiązania umowy o prace z Dariuszem Kawką, zlecił również sporządzenie oceny prawnej zasadności rozwiązania umowy przez dział prawny organizacji związkowej. W ocenie organizacji związkowej oraz prawników związku rozwiązanie umowy z Dariuszem Kawką jest działaniem bezprawnym.
Jak podkreśla Zarząd Regionu, Dariusz Kawka jako przewodniczący organizacji związkowej, nieustannie podejmuje interwencje w interesie pracowników zakładu, w tym wielu mieszkańców Lubawy i okolicznych miejscowości. Niestety występowanie w obronie pracowników spotyka się od wielu lat z wrogością przełożonych, dla których działania Dariusza Kawki są po prostu niewygodne w realizacji wyłącznie interesów Pracodawcy. W ocenie związku zawodowego, Dariusz Kawka od dłuższego czasu jest obiektem szykan ze strony Pracodawcy i tylko dlatego, że staje w obronie ludzi pracy. Ludzi pracy, mieszkańców miasta i okolic.

Mateusz Szauer, dzień wcześniej zaapelował o przybycie na sesje i wsparcie dla Dariusza Kawki. Na jego apel odpowiedziało wiele osób, które pojawiły się na sali sesyjnej, to mieszkańcy Lubawy, pracownicy Ikea Industry Lubawa, przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, przewodniczący i członkowie Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność”, przewodniczący Związku Zawodowego Budowlani działającego w IKEA Industry, radny powiatu iławskiego, członek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” IKEA Industry Lubawa.

— Poznałem Darka jako człowieka uczciwego, człowieka który zawsze służy pomocą, nigdy tej pomocy nie odmawia. [...] Bywa, że Darek jest impulsywny, ale jeżeli Lech Wałęsa i inni związkowcy w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych byliby potulni i pokorni to dziś być może dalej żylibyśmy w komunie — mówił Mateusz Szauer.

Wyraźnie widać konflikt między związkowcem i pracownikiem Dariuszem Kawką, a pracodawcą, co zresztą było wielokrotnie powtarzane. Radni ostatecznie wyrazili zgodę na rozwiązanie z radnym stosunku pracy. Przeciw był tylko radny Piotr Pokojski i radny Patryk Łowin.

Obrazek w tresci

Tego samego dnia, pracownicy IKEA Industry Lubawa i równocześnie koledzy i koleżanki z pracy Dariusza Kawki, pikietując pod zakładem, wyrazili swoją solidarność z nim.

O szczegółach przedstawionych przez obie strony przeczytacie w najbliższym, papierowym wydaniu "Głosu Lubawskiego". Szczegóły dostępne w powyższym nagraniu z sesji.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. karoljan #3107150 18 lis 2022 22:36

    11 radnych głosowało za rozwiązaniem z radnym stosunku pracy.Po głosowaniu zaraz odczytane było uzasadnienie. Kto napisał radnym przed sesją uzasadnienie wniosku? Żaden radny nie zapytał o nic. Wygląda na sąd kapturowy w XXI wieku w mieście Kopernika.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5