Z AZPO do PLATONA- wyjazd licealistów do Grecji [ZDJĘCIA]

2022-10-13 08:54:37(ost. akt: 2022-10-13 08:59:51)

Autor zdjęcia: AZPO

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” Arystoteles
Początek października 20 licealistów z AZPO wraz z opiekunami spędziło tydzień w greckiej Katerini realizując projekt pn. Unia- moja szansa na rozwój. W partnerstwie z grecką szkołą PLATON wspólnie osiągnęli rezultaty zaplanowane w projekcie.


Głównym założeniem było doskonalenie umiejętności językowych, rozwój przedsiębiorczości i kreatywności. Czas spędzony z greckimi rówieśnikami pozwolił poznać grecką kulturę, kuchnię, ich mentalność i naocznie sprawdzić wykorzystanie środków unijnych.

— Dzięki projektowi można było sprawdzić siebie w sytuacjach losowych, poznać wiele wspaniałych osób oraz zakochać się w nowych miejscach, do których chce się wracać — mówi Łukasz Perowicz, licealista.

Uczestnicy realizowali zadania projektowe w szkole i podczas organizowanych wycieczek. Wspólne zwiedzanie Salonik, Volos, Pelion i Litochoro było okazją do rozwoju kompetencji przedsiębiorczości, komunikacji w języku angielskim oraz współpracy w grupie międzynarodowej.

Grecka szkoła okazała się odpowiednikiem AZPO, spotkanie z dyrektorem zaowocowało realizacją postanowień umowy partnerskiej, podpisanej podczas lipcowej wizyty przygotowawczej nauczycielek AZPO: Anity Witkowskiej-Szczepańskiej i Magdaleny Foty.

Uczniowie odwiedzili Platomonas, gdzie Morze Egejskie spotyka się z górami Olimpu, gdzie szelest liści ze starych platanów „opowiada” prastare dzieje o burzliwej historii owych okolic. Uczestnicy wzięli sobie do serca słowa Heraklita z Efezu, twierdzącego że „kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie” i wspięli się na masyw Olimpu. Wędrówkę poprzedziła wizyta w narodowym muzeum Olimpu, gdzie oprócz wystawy skorzystali z projekcji filmu 3D o Olimpie.

— To doskonały sposób na poszerzenie horyzontów, wymianę myśli, poznanie nowych miejsc i doskonalenie umiejętności językowych. Rewelacja, że nasza szkoła daje takie możliwości — stwierdza Zuzanna Samoszuk, licealistka.

W Salonikach uczestnicy odwiedzili uniwersytet Arystotelesa, jego wydziały, wzięli udział w rozmowach ze studentami.


Kolejnego dnia wspólnie zwiedzali Pelion, wyjątkowy półwysep w Grecji. Według mitologii żyły tam centaury. To jedno z najbardziej zielonych zakątków w Grecji. Miejsce to jest uznawane za krainę mitycznych centaurów i letnią rezydencję bogów z Olimpu. Na jeden dzień Pelion stał się rezydencją licealistów AZPO. Przez chwilę mogli poczuć się jak ojciec medycyny Hipokrates, który studiował tutaj. Według wierzeń greccy bogowie nazywali Pelion swoją letnią rezydencją. Wiosną opuszczali Olimp i spędzali lato w pięknych okolicach Pelionu.

Czas minął szybko i nadszedł moment pożegnania z Grecją. Po serdecznych uściskach młodzież wróciła do Polski.

To był wspaniały, pełen wrażeń tydzień.


Wracając do AZPO uczniowie przywieźli ze sobą bagaż nowych doświadczeń, relacji z młodzieżą grecką, sposobów komunikowania się, wniosków i inspiracji do nauki zarówno języka angielskiego, ale także chęci poznania kultur innych krajów.

— Nasi uczniowie zostali wspaniale przyjęci przez rówieśników, nawiązali przyjacielskie kontakty z młodzieżą, byli chwaleni za bardzo dobre przygotowanie merytoryczne, wielką kulturę osobistą oraz gotowość do przyjmowania nowych wyzwań — z dumą podsumowuje Katarzyna Miąskowska, dyrektorka AZPO — Zgadzamy się z Homerem, że „podróżowanie to najwspanialsza rzecz na świecie”.

Pełna relacja z wizyty na FB AZPO.
Projekt jest realizowany z Funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5