Po raz drugi będą sadzić w Lubawie drzewa miododajne
2022-09-29 09:59:55(ost. akt: 2022-09-29 10:03:36)
Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie zaprasza na II edycję przedsięwzięcia pn. „Sadzenie drzew miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w powiecie iławskim”.
— W tym roku chcemy jeszcze szerzej dotrzeć z naszą akcją do lokalnej społeczności, dlatego zaplanowaliśmy posadzenie 1200 szt. drzew gatunku klon pospolity oraz lipa drobnolistna, które rozdawane będą mieszkańcom powiatu iławskiego — mówi Mateusz Szauer — Dodatkowo dla 100 pierwszych osób, które na adres e-mail: ochrona@powiat-ilawski.pl prześlą fotografie dokumentujące posadzenie otrzymanych sadzonek, przygotowaliśmy specjalne eko-zestawy: domek dla owadów oraz 1kg nasion łąki kwietnej.
Mieszkańcy powiatu iławskiego będą mieli dwie okazje by otrzymać sadzonki drzew:
10 października na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Iławie oraz 11 października przy Zespół Szkół w Lubawie (ul. Gdańska) w godzinach od 10.00 do 14.00.
10 października na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Iławie oraz 11 października przy Zespół Szkół w Lubawie (ul. Gdańska) w godzinach od 10.00 do 14.00.
Dodatkową atrakcją będą edukacyjne stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Magdaleny Rudnickiej ze Stowarzyszenia Dzika Iława.
Partnerami tegorocznej edycji są także dwie lokalne firmy: Rolimpex S.A. oraz POL-MAK Iława Sp. z o.o., które przekazały część nagród dla najbardziej aktywnych uczestników akcji.
Przedsięwzięcie świetnie wpisuje się w obchody 20-lecia „Święta drzewa”, które przypada 10 października. Zaplanowaliśmy także cykl przyrodniczych prelekcji w szkołach średnich.
— Naszą inicjatywą chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców powiatu do indywidualnego dbania o pożytki dla owadów zapylających, poprzez sadzenie drzew oraz wsiewki innych roślin miododajnych w ogrodach przydomowych. Przygotowana broszurka edukacyjna pomoże w wyborze odpowiednich gatunków — wyjaśnia Mateusz Szauer — Akcja ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w powiecie i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół oraz innych owadów zapylających. Ponadto celem tego przedsięwzięcia w wymiarze edukacyjnym jest przekazanie mieszkańcom podstawowych wiadomości o ekosystemach oraz ukształtowanie nawyków kultury ekologicznej. Zachęcam mieszkańców powiatu iławskiego do aktywnego udziału w tegorocznej akcji.
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl
lubawa@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez