Granat w lesie

2022-09-27 11:20:13(ost. akt: 2022-09-27 11:20:40)

Autor zdjęcia: KPP

Policjanci zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w lesie podczas spaceru.
W piątek (23.09.22r.) parę minut po godzinie 18:00 oficer dyżurny iławskiej komendy otrzymał informację, że na terenie lokalnego lasu podczas spaceru zgłaszający zauważył przedmiot przypominający niewybuch. Na miejsce zgłoszonej interwencji zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko–pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Policjanci ustalili, że jest to granat moździerzowy kal. 82 mm wraz z zapalnikiem z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z jednostki wojskowej z Lidzbarka Warmińskiego, którzy zabrali niewybuch, celem jego zneutralizowania.

Funkcjonariusze przypominają!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić lecz natychmiast zadzwonić na policję.
Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

źródło: KPP Iława
red
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5