Lubawska reprezentacja w Bielsku Białej

2022-07-19 12:18:45(ost. akt: 2022-07-20 19:27:02)

Autor zdjęcia: Leszek Kołodziejski

W Bielsku Białej odbyła się Olimpiada Młodzieży i Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. W śród zawodników nie zabrakło silnej reprezentacji z Lubawy.
Wszystkie podopieczne trenera Leszka Kołodziejskiego w Mistrzostwach Polski startowały z rok starszymi zawodniczkami.
— Wiedzieliśmy, że o medal będzie bardzo trudno, bo w statystykach PZLA, nikt z naszych nie zajmował miejsca na podium. Było wiadome, że o brąz w pchnięciu kulą będzie rywalizowało 5 zawodniczek. Ale Mistrzostwa Polski rządzą się własnymi prawami i na podium staje zawodnik, który lepiej zniesie emocje związane z konkursem — mówi trener Leszek Kołodziejski.


O pechu może mówić Klaudia Kucińska, która znakomicie poradziła sobie w kwalifikacjach i awansowała do finałowej dwunastki z trzecim wynikiem.
— Finał to już inny konkurs, inny dzień i zupełnie inne emocje zwłaszcza, że kandydatek do brązowego medalu było przynajmniej 5. — relacjonuje trener Kołodziejski.
Ostatecznie, po bardzo udanych pchnięciach próbnych, Klaudia w finale nie może trafić w kulę i do wąskiego finału brakuje jej zaledwie 4 centymetrów. Ostatecznie zajęła 9 miejsce w Polsce.

Patrycja Ligman, mimo trudności udaje się przepchnąć granicę 13m (13,28m) i z 3 rezultatem awansuje do wąskiego finału. Główna rywalka dziewcząt w walce o medal br z Chełmna nie sprostała emocjom i nie awansuje do wąskiego finału.
— Patrycja Ligman odpiera jeszcze ataki dziewcząt z miejsc 4-6, jeszcze raz posyła kulę 3kg na odległość 13.28m i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Ogromne gratulacje dla Patrycji bo mimo, że to jej 3 medal to zdobyty w najtrudniejszych okolicznościach — mówi Leszek Kołodziejski.

Bardzo udany start w mistrzostwach zaliczyła Patrycja Kołodziejska, która mimo wielu problemów zdrowotnych w sezonie, zdołała osiągnąć najlepsze rezultaty na najważniejszej imprezie tego roku. Patrycja w eliminacjach dwukrotnie ustanawiała rekord sezonu, posyłając oszczep poza 40m (40,05m i 40,17m) i awansując do finałowej dwunastki z 6 rezultatem.
— Finał rozgrywany był o godzinie 10:00 w niedzielę, więc trzeba było tego dnia wstać o 5.30. Trudne warunki na rozgrzewce, mokra trawa i brak możliwości rzucania (zakaz organizatora) dodatkowo utrudniały przygotowania zawodniczkom do konkursu finałowego — opowiada trener Kołodziejski — Podczas konkursu wiał wiatr, który wielu oszczepniczkom przysporzył trudności . Gasił on oszczep rzucany nie raz z dużym impetem. Mimo tego Patrycja w 3 próbie posyła oszczep poza granicę 38m co jest w tym sezonie jednym z najlepszych wyników naszej oszczepniczki. Poziom rywalizacji był jednak na tyle wysoki, że do wąskiego finału trzeba było rzucić powyżej 40m.
Patrycja Kołodziejska zajęła 9 miejsce, jednak należą się jej ogromne gratulacje, ponieważ mimo wszystko nasza najlepsza oszczepniczka uzyskała szczyt formy w imprezie docelowej.

Druga nasza utalentowana oszczepniczka, Julia Niedziela uzyskała wynik 33,18m i zajęła 15 miejsce w Polsce.
— Jest to duży progres Julki ,która na Mistrzostwa Polski awansowała z 20 rezultatem. Awans o 5 oczek naszych oszczepniczek w stosunku do statystyk, należy uznać za duży sukces. Konkurencja rzutu dyskiem przebiegła ze zmiennym szczęściem. — relacjonuje Leszek Kołodziejski — Patrycji Ligman nie udało się w trzech próbach posłać dysku poza granicę 30m i awansować do finału. Klaudia Kucińska natomiast w 3 rzucie posłał dysk bardzo daleko 34,73m (drugi rezultat w karierze) i z 6 wynikiem awansowała do finałowej dwunastki.

Niedzielny finał na zakończenie mistrzostw, to już mniej udany konkurs Klaudii, która posłała dysk poza granicę 31m i zajęła 11 miejsce.
— Ta konkurencja, mimo wielu sympatyków niestety ma u nas bardzo trudne warunki do trenowania. Nie posiadamy ani rzutni (koła) ani klatki bezpieczeństwa. Wobec tego starty naszych zawodników mają dużą dozę przypadkowości. Nie jesteśmy wstanie wypracować elementu powtarzalności, ponieważ trenujemy w innych warunkach niż są na zawodach. A potencjał naszych zawodników w tej akurat konkurencji mamy ogromny — wyjaśnia Leszek Kołodziejski.

Mistrzostwach Polski awanse wywalczyło przeszło 1000 zawodników z 200 sklasyfikowanych klubów lekkoatletycznych w Polsce. Niewielki klub z Lubawy zajmuje 46 miejsce w Polsce i pierwsze w województwie pod względem zdobyczy punktowych.
— Biorąc pod uwagę potencjał i możliwości naszego klubu, to niezwykle udane mistrzostwa i choć nie raz brakowało szczęścia, by pokazać na co nas stać, gratuluję i dziękuję Wam dziewczęta za walkę — podsumowuje trener Leszek Kołodziejski.

Klasyfikacja Końcowa Mistrzostw U18
3m- Patrycja Ligman (pchnięcie kulą 3kg)
9m-Patrycja Kołodziejska(rzut oszczepem500g)
9m-Klaudia Kucińska (pchnięcie kulą 3kg)
11m-Klaudia Kucińska ( rzut dyskiem1kg)
15m-Julia Niedziela (rzut oszczepem 500g)
21m-Patrycja Ligman (rzut dyskiem1kg )

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5