Społeczna akcja sprzątania lubawskich rzek [ZDJĘCIA]

2022-05-14 07:33:11(ost. akt: 2022-05-14 07:34:55)

Autor zdjęcia: nadesłane

W sobotę, 7 maja, odbyła się tradycyjna już społeczna akcja sprzątania lubawskich rzek Sandeli i Elszki, zorganizowana przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, tym razem wspólnie z pracownikami zrzeszonymi w NSZZ Solidarność Ikea Industry Lubawa z przewodniczącym Dariusz Kawka na czele.
Główny cel tego działania to promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za środowisko. Inicjatywa wpisuje się w ramy Akcji Czyste Jeziora i Rzeki, organizowanej pod patronatem Starosty Powiatu Iławskiego.


O godzinie 14.00 przy mostku na Osiedlu Nowa Gdańska, gdzie rozpoczynano sprzątanie, zgromadziło się ponad dwadzieścia osób. Słoneczna pogoda sprawiła, że nikomu nie brakowało dobrego humoru i chęci do aktywnego działania. Każdy tradycyjnie otrzymał niezbędne rękawice oraz worki i uczestnicy podzieleni na dwie grupy wyruszyli w teren. Nie trzeba było długo szukać, by natknąć się na pierwsze „znaleziska”. Co istotne, prowadzono selektywną zbiórkę odpadów tzn. zgodnie z przyjętymi zasadami segregacji wrzucano je do przygotowanych worków w odpowiednich kolorach.

Uprzątnięto niemal trzykilometrowy odcinek rzek Sandeli i Elszki w Lubawie, zbierając ponad 30 worków odpadów, które z ustalonych punktów odebrała zawsze pomocna Lubawska Spółka Komunalna. Sprzątanie zakończyło się quizem ekologicznym z nagrodami oraz wspólnym piknikiem.

— Ogromne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy poświęcili wolne sobotnie popołudnie przyczyniając się do poprawy czystości lubawskich rzek oraz ich najbliższego otoczenia. To smutne, że tego typu akcje wciąż są niezbędne, choć cieszyć może fakt, że z roku na rok znajdujemy jednak mniej odpadów. To dowód, że takie inicjatywy mają sens, a ich wymiar edukacyjny przynosi efekty. Dlatego już dziś mówimy „do zobaczenia za rok” — podsumowuje Mateusz Szauer, jeden z inicjatorów akcji.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5