Mgr inż. Jarosław Maśkiewicz we wspomnieniach profesora Jana Falkowskiego
2022-04-05 15:35:26(ost. akt: 2022-05-08 20:10:45)
Profesor Jan Falkowski do swoich wspomnień zaprosił 27 osób, stałych mieszkańców Ziemi Lubawskiej lub tylko w niej urodzonych, albo przebywających okresowo, z racji pełnienia różnych obowiązków. Są to osoby, które w sposób niezwykle życzliwy poświęcili mu bezcenny czas, i na ogół miejsce u siebie, podzielili się swoją wiedzą, pracą, osiągnięciami, a nawet swoimi pasjami czy też sekretami, stając się niecodziennymi bohaterami wspomnień Jana Falkowskiego. — Wciąż noszę w mojej pamięci dwa słowa, jakże odmienne: poznanie i uznanie. To one przeplatają się wzajemnie, tworząc kanwę moich wspomnień — mówi profesor.
— Idea przedstawienia ważniejszych osobistości z Ziemi lubawskiej, z którymi miałem zaszczyt spotkania, utrwalana jest we mnie od lat. Jej podstawą są wspomnienia związane z charakterem mojej pracy nauczyciela i regionalisty, ale też powiązania rodzinne. Ważna jest też moja cezura czasowa, którą zawdzięczam Stwórcy i mojej rodzinie — mówi profesor Jan Falkowski.
Mgr inż. Jarosław Maśkiewicz, były burmistrz miast: Lubawy i Iławy. Poznałem pana burmistrza w czasie gdy zarządzał Lubawą, a więc na przełomie wieku XIX i XX. Z jego kadencji lubawskiej zapamiętałem dwa zdarzenia. Pierwszym było zaproszenie mojej osoby w 2001 r. do zrecenzowania „Strategii rozwoju miasta Lubawy na lata 2002-2016, opracowanej przez specjalistów z Urzędu Miasta Lubawy. Organem koordynującym Strategię była sześcioosobowa Doraźna Komisja Rady Miejskiej w Lubawie, a w niej m. in. E. Banacki, R. Czacharowski, E. Pokojski, z którymi współpracowało 13 osób do opracowania diagnozy stanu, natomiast jako ciało opiniodawcze powołano 38 Radę Programową, a w niej znane nazwiska jak np.: J. Szynaka, J. Brodowski, M. Liberacki, A. Szymczyk, M. Sapiński, J. Blank, D. Szudziński, M. Ukleja oraz księża: M. Rozmarynowicz i T. Breza.
Było to opracowanie na tamte czasy pionierskie, tak w zakresie formy jak i treści.
Dlatego też moja opinia była bardzo pozytywna. Drugie nasze spotkanie było związane z zaproszeniem na konferencje naukową, którą organizował pan burmistrz w 796 rocznicę bulli papieskiej, potwierdzającej istnienie Ziemi Lubawskiej jako Terra Lubovia. To wówczas było nam miło spotkać się w gronie osób, którym ta Ziemia nie była i nie jest obojętna, a więc JE. ks. bp. Andrzeja Suskiego, prof. A. Radzimińskiego, dr. A. Koreckiego, dr. A. Szewsa oraz mojej skromnej osoby. Wreszcie po kilku latach nastał czas na opracowanie Strategii rozwoju Iławy. Inicjatorem nowej strategii rozwoju dla Iławy był ówczesny burmistrz tego miasta J. Maśkiewicz.
Była to kolejna strategia rozwoju miasta, więc mój Zespół miał zwiększone zadanie, nie tylko ustosunkowanie się do poprzedniej, ale także zorientowanie się jak przebiegał dotychczasowy stan jej realizacji, czyli zwrócenie uwagi na mocne i słabe strony rozwoju Iławy. Warto podkreślić aktywny udział pana burmistrza prawie na każdej naszej sesji roboczej.
Po blisko rocznej pracy (mojego zespołu i powołanych 3 problemowych komisji z miasta Iławy, liczących kilkadziesiąt osób) Iława otrzymała dobre opracowanie, które prawie jednomyślnie zostało przyjęte do realizacji. W mojej serdecznej pamięci pozostają też uroczystości związane z 700-leciem powstania miasta, a mianowicie w roku 2005 i zorganizowaną sesją naukową z udziałem profesorów z UMK i UW-M. Kiedy po kilku latach spotkałem pana Maśkiewicza (już byłego burmistrza, ale czynnego radnego Rady Powiatu Iławskiego), mieliśmy okazję aby porozmawiać o Iławie, a także na temat mocnych i słabszych stron dalszego rozwoju miasta nad Jeziorakiem, obecnie liczącego ponad 33 tys. mieszkańców.
Autor na spotkaniu z władzami miasta Lubawy w 1999 r. Pierwszy z lewej strony burmistrz Lubawy mgr inż. J. Maśkiewicz
Autor w trakcie referowania założeń „Strategii rozwoju Iławy na lata 2004-2015” w Urzędzie Miasta, z udziałem burmistrza miasta – mgr. inż. J. Maśkiewicza (2003)
Autor „Strategii rozwoju m. Iławy”, po jej pozytywnym przyjęciu przez Radę Miasta, otrzymuje gratulacje od burmistrza mgr. inż. J. Maśkiewicza (2003)
Uroczysta sesja Rady Miasta Iława z okazji 700-lecia miasta. Referat na temat historii miasta wygłosił prof. dr hab. A. Radzimiński (2005)
Profesor Jan Falkowski
(ur. 27 kwietnia 1938 w Targowisku Dolnym) – polski geograf, specjalizujący się w geografii ekonomicznej i gospodarce przestrzennej
W 1956 roku ukończył liceum w Lubawie, rok później podjął studia geograficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył je w 1962 roku, tematem jego pracy magisterskiej, wykonywanej pod kierownictwem Rajmunda Galona była Morfologia doliny Osy. W 1969 roku podjął pracę na UMK, w 1973 uzyskał stopień doktora nauk geograficznych, a w 1981 doktora habilitowanego. 27 grudnia 1993 uzyskał tytuł profesora nauk o Ziemi, a w 1998 tytuł profesora zwyczajnego.
Dwukrotnie (w latach 1982-1987 i 1996-1997) pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geografii UMK, a w latach 1997-2002 dyrektora Instytutu Geografii UMK. Od 1988 do 2008 roku piastował stanowisko kierownika Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Planowania Strategicznego Instytutu Geografii.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez