Paliwa znowu dobijają do 6 złotych

2022-01-26 11:25:07(ost. akt: 2022-01-29 09:17:59)
Ceny paliw powinny spaść po 1 lutego

Ceny paliw powinny spaść po 1 lutego

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Miało być taniej, tymczasem ceny benzyny, a zwłaszcza oleju napędowego, na stacjach znowu zbliżają się do poziomu 6 złotych za litr. Co z tarczą antyinflacyjną, która ma chronić Polaków przed drożyzną, także na stacjach paliw?
Wprawdzie ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie (taniej jest tylko w Bułgarii i Turcji), to jednak nie zmienia faktu, że na stacjach jest drogo. A szczególnie ostatnio, bo ceny benzyny i oleju napędowego zaczęły o dziwo znowu rosnąć i zbliżają się obecnie do 6 złotych za litr. W ubiegłym tygodniu benzyna Pb95 podrożała średnio w kraju 6 groszy na litrze, do 5,78 zł za litr, olej napędowy o 8 groszy na litrze, do średniego poziomu 5,84 zł litr.

Według danych BM Reflex na Warmii i Mazurach średnia cena benzyny wynosiła 5,80 zł za litr, a oleju napędowego — 5,88 zł. W porównaniu z poprzednim tygodniem benzyna zdrożała u nas o 4 grosze na litrze, a diesel aż o 9 groszy.
Dlaczego paliwo znowu drożeje?

—To wynik globalnej tendencji podwyżkowej — tłumaczą zgodnie Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak, analitycy e—petrol.pl. — W cenach ropy naftowej zmiana jest wyraźna. W ciągu ostatnich dziesięciu dni cena baryłki wzrosła o ponad 8 USD, a więc nie można oczekiwać, że tak dynamiczna zmiana nie odbije się na cenach na polskim rynku.

Dziś baryłka ropy Brent kosztuje ok. 88 dolarów, a specjaliści prognozują, że niedługo zbliży się do poziomu 90 USD za baryłkę ( takie ceny widzieliśmy ostatnio w 2014 roku), a w drugiej połowie roku może być to nawet 100 dolarów za baryłkę. Popyt na paliwa utrzymuje się na wysokim poziomie i na razie nie widać, aby rozpędzająca się kolejna fala pandemii koronawirusa związana z wariantem Omikron, miała negatywny wpływ na konsumpcję produktów naftowych. W tej sytuacji pojawiające się w ostatnich dniach zagrożenia dla stabilności podaży przełożyły się na najwyższe ceny ropy naftowej od lat. Atak jemeńskich rebeliantów Huti w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich przypomniał inwestorom o utrzymującym się napięciu na Bliskim Wschodzie. A medialne nagłówki na świecie pełne były doniesień o możliwym otwartym konflikcie zbrojnym pomiędzy Rosją i Ukrainą, który może skutkować gigantycznymi problemami na rynku dostaw gazu i ropy.

I to wszystko przekłada się na ceny paliw na stacjach. Od 1 lutego ma zacząć działać tarcza antyinflacyjna, która zakłada obniżkę VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc.

Jak przełoży się to na ceny? Czy ceny paliwa będą poniżej 5 zł za litr? Na to nie mamy liczyć, ale powinniśmy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zmiana podatku VAT może dać 60-70-groszowe obniżki cen benzyny i oleju napędowego. Dziś VAT w cenie benzyny i oleju napędowego to nieco ponad 1 zł. Zatem jeśli spadnie do 8 proc., to benzyna będzie kosztowała 5 zł z małym hakiem, rzędu kilkunastu groszy.
Jednak nim wejdą w życie obniżone stawki VAT na paliwa silnikowe, musimy niestety przy tankowaniu spodziewać się wyższego rachunku. Powody to drożejąca ropa i obserwowane od końca grudnia wzrosty hurtowych cen paliw.
— Bardzo prawdopodobne, że zanim ceny paliw na stacjach spadną w wyniku obniżki stawki podatku VAT, ostatni tydzień stycznia przyniesie podwyżki detalicznych cen diesla i benzyn średnio o 5-7 groszy na litrze— uważa Rafał Zywert analityk z BM Reflex.

Według analityków e-petrol.pl ceny benzyny Pb 95 będą w tym tygodniu utrzymywały się średnio na poziomie 5,73-5,85 zł, a oleju napędowego 5,80-5,93 zł. Nieco mniej dotkliwe będą zmiany w przypadku autogazu, którego ceny powinny utrzymać się w widełkach 3,06-3,13 zł za litr.
Ile płaciliśmy za paliwo rok temu? Dużo mniej, bo benzyna była po 4,70 zł za litr, a olej napędowy kosztował 4,68 zł za litr. O takich cenach musimy jednak zapomnieć, na pewno nie przy obecnych cenach ropy i przy tak drogim dolarze.

Ceny PB 95 w Europie
— najdrożej
Holandia— 9,49 zł
Norwegia—8,86 zł
— najtaniej
Turcja— 4,01 zł
Bułgaria — 5,51 zł
Ceny diesla w Europie
— najdrożej
Szwecja —8,99 zł
Norwegia — 8,31 zł
— najtaniej
Turcja — 4,21 zł
Bułgaria — 5,67 zł
Andrzej Mielnicki

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5