Uczcili pamięć pomordowanych kobiet

2022-01-24 11:52:06(ost. akt: 2022-01-24 11:53:29)

Autor zdjęcia: UG Lubawa

W czwartek 20 stycznia, z okazji 77. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof - filii w Gutowie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem - miejscem pamięci „pochowanych tu bestialsko pomordowanych kobiet pochodzenia żydowskiego obywatelek Austrii, Czechosłowacji, Holandii, Jugosławii, Polski, Rumunii, Węgier i Związku Radzieckiego - ofiar obozu koncentracyjnego Stutthof filii w Gutowie”.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli: sołtys Gutowa Jadwiga Kasprowicz wraz z Rafałem Krauzewiczem, przedstawicielem Rady Sołeckiej, strażacy z miejscowej jednostki OSP: Bogusław Sarnowski, Tadeusz Radzimiński i prezes jednostki Arkadiusz Kasprowicz oraz sekretarz Gminy Lubawa Adam Roznerski.

Podczas drugiej wojny światowej (1939 – 1945) w granicach ziemi lubawskiej znajdowało się kilka podobozów Stutthofu: w Brzoziu Lubawskim, Głęboczku, Gutowie, Krzemieniewie, Naguszewie i Gwiździnach.

Naziści przetrzymywali w nich żydowskie kobiety, które wykorzystywano do ciężkich prac fizycznych. Największy z miejscowych podobozów znajdował się w Gutowie, gdzie 17 stycznia 1945 roku podjęto decyzję o likwidacji obozu. Więźniarki zamordowane przez Niemców zostały pogrzebane przez miejscową ludność w zbiorowej mogile niedaleko szkoły.

źródło: UG Lubawa
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5