Ścieżka rowerowa czy pumptruck? Kończy się głosowanie w LBO

2021-09-21 14:29:09 (ost. akt: 2021-10-14 12:37:45)

Autor zdjęcia: .

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego.
Krótko mówiąc oznacza to, że mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji;
propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie; w efekcie projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków przeznacza się do realizacji - wpisując je do uchwały budżetowej.

W tym roku w ramach Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego można oddawać głos na jeden z dwóch projektów.
Pierwszy to budowa ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż rzeki Sandeli, od ulicy Poznańskiej w kierunku placu zabaw „Isabella”. Zadanie będzie polegało na budowie ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż rzeki Sandela w Lubawie o długości około 150 m i szerokości 4m (szerokość drogi rowerowej 2 m, szerokość chodnika 2m) oraz łączącego chodnika dla pieszych o długości około 20 m i szerokości 2 m. Celem realizacji zadania jest poprawa jakości komunikacyjnej dla pieszych i rowerzystów poruszających się między ulicą Poznańską, a osiedlem „Nowa Gdańska”, Szkołą Podstawową, placem zabaw i okolicznymi sklepami (marketami).

Drugi projekt to PUMPTRACK – asfaltowy tor rowerowy. Pumptrack jest obiektem stanowiącym połączenie bezpiecznej zabawy, jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze z przebywaniem na powietrzu. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalistów jak i osób doskonalących swoje umiejętności niezależnie od wieku. Jako sport rozwija zmysł równowagi, koordynacji, wyrabia refleks i poprawia kondycję fizyczną. Zróżnicowany profil trasy pozwala osiągnąć różne prędkości zarówno dla rowerków dziecięcych jak i górskich. Podłoże będzie wykonane z masy bitumicznej nie generującej dużego poziomu hałasu. Pumptrack będzie obiektem bezpiecznym, otwartym i bezpłatnym przez co jest skierowany do wszystkich mieszkańców Lubawy interesujących się sportem i lubiących aktywnie spędzać czas. Usytuowanie na terenie rekreacyjnym spójnie uzupełnia zagospodarowanie przestrzeni i staje się miejscem atrakcyjnego spędzania czasu dla dzieci i młodzieży.

Od 21 września do 14 października 2021 można głosować na projekty do Lubawskiego Budżetu Obywatelskiego.


Każdemu głosującemu przysługuje prawo do oddania głosu tylko na jeden projekt.
Głosować można w formie elektronicznej (www.lubawa.budzet-obywatelski.org) lub poprzez indywidualne oddanie głosu na karcie papierowej w miejscach wskazanych przez Burmistrza.

fot. archiwum Głosu Lubawskiego

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5