Pociąg wjedzie na stację Lubawa

2021-09-13 11:32:03 (ost. akt: 2021-09-13 11:50:21)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Juz w najbliższą niedzielę do stacji Lubawa przyjedzie pociąg. Na peronie wysiądą pasażerowie w ramach przejazdu zorganizowanego przez Turystykę Kolejową TurKol
Rok temu, pojawienie się pociągu na stacji Lubawa, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W tym rok także jest planowany przyjazd pociągu na stację Lubawa.
W tym roku organizator TurKol w ankiecie pytał internautów, czy chcą, aby pociąg ponownie przyjechał do Lubawy. Odpowiedź może być tylko jedna - TAK!

25 lipca 2020 do Lubawy przyjechał pociąg. To była sentymentalna podróż do Lubawy z Iławy pociągiem retro. Skład był ciągnięty historyczną lokomotywą spalinową, prowadził komfortowe wagony pierwszej klasy z lat 70-tych, zabytkowe wagony trzeciej klasy z lat 40-tych a także kultowy już wagon WARS.
Ta wyjątkowa atrakcja odbywała się w ramach programu Mazury 2020, Przejazd odbył się linią kolejową 252 na trasie Iława - Lubawa - Iława. Inicjatorami projektu byli: Bartosz Brechelke i WMTMK, a organizatorem Turystyka Kolejowa TurKol.pl.

Jak będzie w tym roku? Pociąg miał w Lubawie pojawić się 18 lipca, jednak ze względu na niewystarczającą liczbę osób, niezbędną do sfinansowania z biletów przyjętych założeń dotyczących tras przejazdu, konieczna była zmiana daty przyjazdu.

Nowa data, 19 września 2021 (niedziela) to już pewne! Tego dnia pociąg wjedzie na linię kolejową 252 Zajączkowo - Lubawa.

Wyjazd z Iławy o godzinie 9:10. O 9:25 pociąg pojawi się na stacji Zajączkowo, po minucie ruszy do Lubawy, gdzie planowo powinien być o 9:50.

Pociąg w Lubawie będzie do godziny 10:20, wtedy wyjedzie w kierunku Zajączkowa i dalej do Iławy, gdzie planowo ma być o 11:00.

Pociąg, który przyjedzie do Lubawy to MR/MRD produkowany był od 1978 do 1985 w Niemieckich zakładach Wagonnfabrik Uerdingen. W Polsce występują od niedawna bo od 2008 u przewoźnika ARRIVA. Przejazd tzw. "Mrówą" będzie na prawdę komfortowy ze względu na brak przedziałów i wygodne siedzenia — czytamy na profilu linii kolejowej 252 Zajączkowo - Lubawa.

Nie będzie to retro pociąg jakiego być może oczekiwaliśmy, ale sam fakt pojawienia się pociągu na lubawskim peronie to nie lada gratka i atrakcja, kolejny raz rozbudzająca nadzieję na powrót kolei do Lubawy, a także okazja do wspomnień czasów, gdy pociąg do Lubawy przyjeżdżał regularnie.

Jeśli chcesz wsiąść do pociągu relacji Iława - Lubawa, sprawdź dostępność i cenę biletów na stronie organizatora TurKol.

red.al
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5