Zamknięcie etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej

2021-09-10 10:51:03(ost. akt: 2021-09-10 10:58:42)

Autor zdjęcia: Diecezja Toruńska

Proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, ksieni benedyktyńskiej (1554 – 1631) rozpoczął się w roku 2016. Po zakończeniu prac komisji historycznej przyszła pora na zamknięcie etapu diecezjalnego.
Już 14 września 2021 roku w chełmińskiej farze odbędzie się uroczysta sesja zamykająca etap diecezjalny procesu oraz Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, zwanej polską Teresą z Avila.

Eucharystii o godz. 12.00 przewodniczyć będzie abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, natomiast homilię wygłosi abp Edmund Piszcz, arcybiskup senior diecezji warmińskiej, znawca postaci i duchowości Sługi Bożej, zaangażowany w przygotowania procesu beatyfikacyjnego.

3 lipca o godz. 15. w kościele pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie bp Andrzej Suski przewodniczył Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej. – Modlimy się, aby ten proces ukazał Sł. Bożą Magdalenę Mortęską w promieniach Kazania na Górze – mówił bp A. Suski.

Po Mszy św. miało miejsce zaprzysiężenie trybunału diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Sł. Bożej Mortęskiej w składzie:
ks. dr prał. Sławomir Oder - postulator procesu,
ks. dr Andrzej Scąber - delegat bp A. Suskiego,
o. dr Szczepan Tadeusz Praśkiewicz - postulator sprawiedliwości,
ks. dr kan. Mariusz Stasiak - notariusz,
ks. Paweł Kołatka - notariusz pomocniczy.

Magdalena Mortęska (1554-1631), urodzona w Pokrzywnie k. Grudziądza. Jako nastoletnia dziewczyna złożyła ślub czystości i zapragnęła wstąpić do klasztoru benedyktynek, czemu sprzeciwił się jej ojciec i umieścił ją w majątku rodzinnym w Mortęgach. Tam dojrzewało jej powołanie zakonne. Po 12 latach pobytu w Mortęgach potajemnie wstąpiła do klasztoru w Chełmnie, gdzie została ksienią. Zreformowała zakon benedyktynek w Polsce w duchu Soboru Trydenckiego, przez co wzrosła liczba powołań zakonnych. Zakładała też szkoły przyklasztorne dla kobiet i seminaria duchowne.

Tego dnia bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki dokonali poświęcenia kaplicy i dzwonu znajdujących się na terenie majątku w Mortęgach. To tam dojrzewało powołanie zakonne ksieni M. Mortęskiej. Obecnie właścicielami miejsca są Alina i Jan Szynakowie, którzy biorą czynny udział w szerzeniu kultu ksieni Magdaleny.

Na uroczystym otwarciu procesu obecni byli m.in. bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki, ks. dr kan. Marcin Staniszewski – proboszcz miejsca, ks. dr prał. Andrzej Nowicki – kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, ks. prof. kan. Dariusz Zagórski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, kapłani i siostry zakonne – w tym liczne benedyktynki i szarytki, a także wierni świeccy – w tym Alina i Jan Szynaka – obecni właściciele majątku w Mortęgach.

źródło: Diecezja Toruńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5