Coraz więcej miejscowości zagrożonych ptasią grypą

2021-05-17 09:32:35(ost. akt: 2021-05-17 14:45:49)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Tak źle nie było od lat. Po wcześniejszych informacjach na temat ptasiej grypy w gminie Grodziczno, gminie Brzozie, gminie Lidzbark i gminie Kisielice, mamy kolejne trzy ogniska choroby, tym razem m.in. w samym Nowym Mieście.
Najpierw nadeszła informacja o 25 ogniskach ptasiej grypy w naszym województwie. Komunikat dotyczył hodowli w Kurzętniku, w gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 25 924 sztuk indyka rzeźnego. Krótko po tym, chorobę stwierdzono w kolejnych dwóch hodowlach na terenie powiatu nowomiejskiego. 26 ogniskiem ptasiej grypy na Warmii i Mazurach w roku 2021, jest gospodarstwo komercyjne w Lipowcu, gmina Kurzętnik, w którym utrzymywano 40 040 sztuk indyka rzeźnego, a 27 ogniskiem jest 15 000 sztuk indyka rzeźnego, zlokalizowanym w miejscowości Nowe Miasto Lubawskie. We wszystkich trzech hodowlach, ptaki zostały utylizowane.

Powstaje pytanie, dlaczego sytuacja związana z grypą ptaków, w tym roku jest tak trudna.

— Wirus ptasiej grypy ginie w temperaturze powyżej 22 stopni. Zimna wiosna, nie pozwala się pozbyć tego wirusa — tłumaczy Grzegorz Kleps, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim.

Obszarem zagrożonym lub zapowietrzonym objętych jest coraz więcej miejscowości. W związku z wykryciem ognisk ptasiej grypy w Nowym Mieście, w Lipowcu i Kurzętniku, wojewoda warmińsko — mazurski ustalił obszar zapowietrzony, obejmujący miejscowości: Kacze bagno, Kamionka, Kurzętnik, Nielbark, Romanowo, Lipowiec, Marzęcice, Nawra i Nowe Miasto Lubawskie. Do obszaru zagrożonego wystąpieniem choroby ptaków zaliczono: Bratuszewo, Brzozie Lubawskie, Kąciki, Krzemieniewo, Małe Bałówki, Mikołajki, Ostrówki, Otręba, Sugajenko, Szafarnia, Tereszewo, Tomaszewo, Wawrowice, Wielkie Bałówki, Bagno, Bratian, Chrośle, Gryźliny, Gwiździny, Kaczek, Lekarty, Łąki Bratiańskie, Mszanowo, Nowy Dwór Bratiański, Pacółtowo, Pustki, Radomno, Repetajka, Ruda, Skarlin, Studa, Tylice, Jakubkowo, Kuligi, Mroczenko, Mroczno, Piaski, Zajączkowo. Rozporządzenie dotyczy także miejscowości w gminie Lubawa: Rakowice, Łążek, Osowiec i Ludwichowo.

Grypa ptaków należy do chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu. Na zakażenie wirusem grypy narażone są ptaki dzikie i hodowlane. Wystąpienie tej choroby powoduje ogromne straty gospodarcze. Utylizacji podlegają nie tylko ptaki, ale także pasze, słoma itp.

red.al
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5