Czas na szczepienia nauczycieli. Czy dzięki temu starsi uczniowie wrócą do szkół?

2021-02-08 20:13:03 (ost. akt: 2021-02-12 10:18:01)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Czy to będzie powolny powrót do stacjonarnej nauki i remedium na sytuację części szkół? W pierwszej kolejności szczepionkę dostaną ci, którzy pracują stacjonarnie. Kiedy przyjdzie czas na nauczycieli starszych klas?
W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną nauczyciele najmłodszych klas szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków. Oprócz nich wychowawcy świetlic, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych, czy pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz ich kadra kierownicza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepienia ruszą w piątek.
Nauczyciela zgłasza dyrektor szkoły lub placówki oświatowej. Formularz znajdzie w Systemie Informacji Oświatowej. Czas na wypełnienie formularza mija w środę, a potem formularz trafi do właściwego szpitala węzłowego (będzie to po prostu najbliższy szpital i to przypisywany automatycznie przez system). Gdy szczepionki dotrą do szpitala, dyrektor szkoły zostanie o tym poinformowany. Tak samo jak o terminie, w którym jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie. Jadąc na szczepienie, nauczyciel musi wziąć ze sobą dowód tożsamości, a w punkcie szczepień będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.
— Kwestię pozostałych pracowników szkoły (niebędących nauczycielami) już rozwiązano — dyrektor dopisuje ich po prostu w formularzu, który trafi do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ale... ministra zdrowia zapytano, czy zaszczepieni zostaną m.in. obsługa kuchni, czy woźni. Adam Niedzielski odpowiedział, że zostawia tę kwestię Radzie Medycznej.
— Na tę chwilę ta grupa nie jest rzeczywiście zakwalifikowana, ale tutaj jeszcze potrzebujemy chwilę czasu na rozmowę — mówił Niedzielski.
Czy nie można było tego rozwiązać „dopisaniem” do formularza? Póki co, nie ma konkretów w tej sprawie, ale można się chyba spodziewać, że ta kwestia też zostanie doprecyzowana. Kolejna niewiadoma — i podnoszona coraz głośniej kwestia — to szczepienie nauczycieli starszych klas. Według najnowszych informacji podanych przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, będą oni szczepieni „w kolejnym etapie”, czyli wówczas, kiedy szczepienia pierwszej grupy będą się kończyć. Tempo ma być zależne od dostaw szczepionek do Polski. Co ciekawe — minister poinformował, że powrót do szkół starszych klas nie jest uzależniony od zaszczepienia nauczycieli.
Przypomnijmy, że według rekomendacji Rady Medycznej nauczyciele poniżej 60. roku życia mają być szczepieni nowo zarejestrowaną w UE (29 stycznia) szczepionką AstraZeneca. Ci powyżej sześćdziesiątki mają być szczepieni preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny. Według producenta szczepionka AstraZeneca chroni 60 proc. osób zaszczepionych przed zachorowaniem i wszystkich zaszczepionych przed ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją i zgonem. Stąd rekomendacja do szczepienia tym preparatem osób młodszych. W piątek Adam Niedzielski mówił też, że w razie pojawienia się dodatkowych dostaw szczepionek, to „na pewno w pierwszej kolejności będziemy traktowali nauczycieli powyżej 60. roku życia, ale szczepionką, która jest dla nich przeznaczona”.
Sprawdziliśmy w lubawskich szkołach, jakie jest zainteresowanie nauczycieli szczepieniem przeciw COVID-19. Wiadomo, że szturmu na listy zapisów nie było. Nauczyciele sceptycznie podchodzą do szczepienia, przede wszystkim dlatego, że nie do końca mają zaufanie co do skuteczności proponowanej im szczepionki.

Katarzyna Miąskowska z AZPO
W naszej szkole na szczepienia zapisało się 54 procent osób uprawnionych. Jest wśród personelu wątpliwość co do skuteczności proponowanej nam szczepionki. Szczepienia będą odbywały się w najbliższym szpitalu węzłowym czyli w Iławie.


Anna Empel, dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie
Akces do szczepienia zgłosiło 21 instruktorów praktycznej nauki zawodu z zakładów pracy i 13 (z 18) nauczycieli. To dane na wtorek, 9 lutego.


Mirosław Kowalczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubawie
Na tę chwilę mamy 79 pracowników, natomiast uprawnionych do szczepienia jest 31 osób, z czego 25 osób wyraziło chęć. Są to nauczyciele klas 1-3, a także specjaliści, bibliotekarze, pracownicy świetlicy oraz kierownictwo szkoły. I tyle zostało we wtorek (9 lutego) zarejestrowanych.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5