Masz za dużo jedzenia? Oddaj do społecznej lodówki! W powiecie iławskim są dwie

2020-12-27 16:11:32 (ost. akt: 2021-01-01 19:58:27)

Autor zdjęcia: WTZ Susz

W tym roku pandemia ograniczyła świąteczne spotkania, jednak przyzwyczajenia zostają. Po trudnym roku z niecierpliwością czekaliśmy na czas, w którym chociaż na chwilę zapomnimy o pandemicznej rzeczywistości i zatracimy się w przygotowaniu ulubionych wigilijnych potraw.
Jak statystyki pokazują, w okresie świątecznym marnujemy najwięcej jedzenia. To jest taka nasza smutna tradycja, gdy stoły uginają się od jedzenia, a potem śmietniki są wypełnione żywnością. Tak być nie powinno. Zatem gdzie oddać jedzenie? Gdzie jest najbliższa społeczna lodówka?
Suska Lodówka Społeczna to inicjatywa Stowarzyszenia Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej. Lodówka została ustawiona przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Suszu na ul. Piastowskiej 37. Jest ogólnie dostępna przez całą dobę.
— Coraz częściej obserwujemy i zauważamy ludzi w trudnych sytuacjach życiowych. Niekiedy przechodzimy obojętnie, niekiedy wesprzemy przysłowiową ,,bułką" czy złotówką. Obojętność nie wpisuje się w nasze DNA. Nie chcemy być obojętni, szczególnie w trudnych dla wszystkich czasach naznaczonych pandemią koronawirusa, ale również w wyjątkowym okresie przedświątecznym, kojarzącym się nam z ciepłem domowego ogniska czy stołem z pysznym jedzeniem — mówią członkowie Stowarzyszenia — Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju i Przedsiębiorczości Ziemi Suskiej pojawiła się w naszym mieście pierwsza LODÓWKA SPOŁECZNA, w której można zostawić żywność dla osób tego potrzebujących.
Jak to działa? Idea jest bardzo prosta: chcesz się podzielić z innymi żywnością - zostaw ją wewnątrz lodówki, a z pewnością ktoś z niej skorzysta.
Weź z lodówki tyle, ile jesteś w stanie zjeść! Nie wyrzucaj i nie marnuj darowanej żywności!
Czym możemy się podzielić?
Do LODÓWKI SPOŁECZNEJ można włożyć: konserwy, jogurty, pieczywo, ser, owoce, warzywa czy też przygotowane (często w nadmiarze) domowe potrawy. Bardzo istotną kwestią jest to, że darowane jedzenie nie może być przeterminowane, a jego opakowanie powinno być szczelne i oznakowane informacją o danym produkcie i datą jego przygotowania. NIE WKŁADAMY ALKOHOLU!
— W okolicach świąt marnujemy 2-3 razy więcej jedzenia niż w ciągu pozostałych dni w roku - tłumaczy Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie, jednego z pomysłodawców inicjatywy. - Takie lodówki powstają w kolejnych miastach Polski i za każdym razem jest to trafiona inicjatywa. Głównym celem naszej organizacji jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem.
Przypominamy, że społeczna lodówka jest także w Iławie. Projekt jest inicjatywą parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Iławie, Stowarzyszenia Od-Ważne oraz miejskiej radnej Ewy Jackowskiej. Osoby, które chcą się podzielić jedzeniem, jak i te, które z pomocy chciałyby skorzystać, lodówkę znajdą przy ulicy i chodniku prowadzących ze Starego Miasta w kierunku "czerwonego" kościoła. al

zdjęcie
Społeczna lodówka w Suszu
fot. WTZ Susz


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5