Osobno lecz razem ku czci Niepodległej

2020-11-17 14:51:14 (ost. akt: 2020-11-26 10:07:29)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Byszwałdzie

11 listopada to czas kiedy celebrujemy Niepodległość, w sposób szczególny w szkołach i przedszkolach. To właśnie tam poznajemy historię naszej Ojczyzny, symbole narodowe czy patriotyczne pieśni. W tym roku nie można było być razem.
Uczniowie nie chodzą do szkoły. Z powodu pandemii koronawirusa w całej Polsce trwa nauka zdalna. Nie można było wspólnie robić kotylionów, spotkać się na akademii lub wieczornicy. Jednak dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli udało się w cudowny sposób zaakcentować tą szczególną datę czyli 11 listopada. W ostatnich dniach my - Polacy pokazaliśmy, jak ważne jest dla nas wydarzenie sprzed stu lat, czyli odzyskanie przez naszych przodków upragnionej wolności. Ten jubileusz świętowaliśmy razem również w naszej małej Ojczyźnie - w mieście i gminie Lubawa.

ROŻENTAL || Z okazji 11 listopada zespół instrumentalny i chór uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rożentalu, nagrał utwór pt. „Wojenko, wojenko”, niezwykle popularną pieśń legionową. Nagranie można zobaczyć i posłuchać na stronie internetowej SP w Rożentalu.
fot. Rożental
Obrazek w tresci

BYSZWAŁD || Patriotycznie i biało czerwono tak było w Szkole Podstawowej w Byszwałdzie. Dzieci poznawały symbole narodowe, wykonywały prace plastyczne, rozmawiały o swojej Ojczyźnie i w naszych narodowych kolorach pozowały do wspólnej fotografii.
autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Byszwałdzie
Obrazek w tresci

LUBAWA || Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubawie pod kierunkiem nauczycieli – Katarzyny Trzeszewskiej i Michała Kanterewicza, wykonali patriotyczne kotyliony.
autor zdjęcia: SP Lubawa
Obrazek w tresci

TUSZEWO || Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie w tym roku szkolnym uczcili to wydarzenie pogadanką na zdalnej lekcji historii, rozwiązywali ciekawe quizy oraz, podobnie jak w poprzednich latach, śpiewali hymn narodowy w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Zorganizowany został także konkurs plastyczny pt. 11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
autor zdjęcia: SP Tuszewo

Obrazek w tresci

SAMPŁAWA || Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Szkoła Podstawowa w Sampławie przygotowywała co roku uroczystą wieczornicę. Mimo pandemii i ograniczeń postanowili nie porzucać tradycji. Dzięki pracy i zaangażowaniu społeczności szkolnej powstało nagranie poświęcone najważniejszej uroczystości państwowej w naszej ojczyźnie oraz osobom pracującym i walczącym o jej wolność. Nagranie można zobaczyć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Sampławie.
autor zdjęcia: SP Sampława

Obrazek w tresci

GRABOWO - WAŁDYKI || Dnia 6 listopada 2020r. w Szkole Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie-Wałdykach odbyła się akademia z okazji 102. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Sławomir Szczawiński, który przypomniał, że w tym roku świętowaliśmy 100-lecie powrotu Lubawy do Macierzy. Część artystyczną poprowadzili uczniowie klasy III. W skrócie przybliżyli dzieje państwa polskiego oraz sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Wszyscy uczestnicy apelu zastali zaproszeni do odśpiewania wspólnie „Roty”. Apel zakończył występ uczennicy kl. II, która przepięknie zaśpiewała piosenkę „Pierwsza Kadrowa”.
autor zdjecia: SP Grabowo-Wałdyki

Obrazek w tresci

LUBAWA || O godzinie 11:11 dzieci z wszystkich grup przedszkolnych ubrane w patriotyczne barwy wraz z Dyrekcją Przedszkola oraz gronem pedagogicznym uroczyście zaśpiewały Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, przyjmując przy tym należytą postawę. Celem było uczczenie bohaterskiej walki narodu polskiego o wolność i niepodległość, zachęcenie dzieci do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
autor zdjęcia: Przedszkole Niepubliczne „Bajkolandia” i "Smerfolandia" w Lubawie
Obrazek w tresci

LUBAWA || Lwiątka z Przedszkola Miejskiego w Lubawie wzięły aktywny udział w obchodach z okazji Święta Niepodległości. Dzieci obejrzały bajkę edukacyjną ” O Lechu, Czechu i Rusie”, poznały symbole narodowe naszego kraju, a także wykonały swoje,osobiste flagi. Uwieńczeniem patriotycznego dnia było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Autor zdjecia: Przedszkole Miejskie w Lubawie

Obrazek w tresci

LUBAWA || Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały inny przebieg z uwagi na na obostrzenia związane z epidemią COVID 19. Pomimo konieczności zrezygnowania z tradycyjnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości burmistrz miasta Lubawa Maciej Radtke wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Lubawa Janem Sarnowskim i wiceprzewodniczącą Iwoną Pruchniewską oraz dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Zenonem Paprockim złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach zasłużonych lubawian: Stanisława Wolskiego, Władysława Lamparskiego, ks. Leona Kasyny, Teofila Rzepnikowskiego i Franciszka Patera. Następnie w kościele farnym pod przewodnictwem księdza proboszcza Mieczysława Rozmarynowicza odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.
autor zdjecia: UM Lubawa

Obrazek w tresci

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5