Wszystkich Świętych, pogrzeby i uczestnictwo we mszy. Jest stanowisko duchownych

2020-10-17 09:38:39(ost. akt: 2020-10-17 09:48:02)
Cmentarz w Lubawie

Cmentarz w Lubawie

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Czerwona strefa i nowe obostrzenia dotyczą także kościoła. Biskup podjął decyzję związaną z uczestnictwem we mszy.
W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych, wynikających ze wzrostu zakażeń koronawirusem, biskup toruński Wiesław Śmigiel udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta.

Bp Wiesław Śmigiel poinformował także, że w związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym jest wskazanie do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich oraz modlitwę za zmarłych na całą „oktawę” Uroczystości.

W dniu 1 listopada trwajmy na modlitwie za zmarłych i uczestniczmy w Eucharystii w naszych świątyniach, przestrzegając obowiązujących zasad sanitarnych - podsumowuje biskup Śmigiel.

Biorąc pod uwagę fakt, że w czerwonej strefie nie można organizować zgromadzeń powyżej 10 osób, arcybiskup Wojciech Polak napisał, że "w przypadku pogrzebu należy informować żałobników o istniejących ograniczeniach odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej – zakaz".

Podczas pobytu na cmentarzu, podobnie jak na ulicy, należy zasłaniać usta i nos. Zabronione są zgromadzenia powyżej 10 osób. Jeśli zdecydujemy się na uczestnictwo we mszy w koście, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych może brać udział 1 osoba na 7 m2. Na drzwiach kościoła powinna pojawić się informacja, ile osób w danym kościele może przebywać.

Dzisiejsza sobota, w strefie czerwonej, jest ostatnią podczas której można zorganizować wesele. Od poniedziałku będzie to zakazane. W strefie żółtej znacznie utrudnione - od 19.10.2020 r. – organizacja imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne) z udział max 20 osób – bez możliwości zabawy tanecznej. Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Wprowadzone obostrzenia obowiązują do odwołania.

red.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. slp #2987829 | 94.254.*.* 18 paź 2020 13:41

    Parafia Farna w Lubawie. Polecam. Ks. Proboszcz Kanonik Mieczysław podał w ogłoszeniach, że na kanale 405 TV Eltronik są i będą odprawiane wszystkie msze święte niedzielne (nakazane), a także codzienne o godz. 8:30 i 18:00. W niedzielę i uroczystości porządek mszy św. to godz. 7:00, 8:30, 10:00, 12:00, 15:00.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5