Aby grzybobranie było bezpieczne

2020-09-07 10:55:23(ost. akt: 2020-09-07 10:57:20)

Autor zdjęcia: pixabay

Rozpoczął się sezon na grzybobranie. Pamiętajmy, że to, dla wielu osób, przyjemne zajęcie wiązać może się z utratą orientacji w terenie. Las wówczas staje się niebezpieczną pułapką. Policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach.
W lasach rozpoczął się sezon na grzybobranie. Spotkać tam można wiele osób zbierających grzyby. Niestety, część z nich, pochłonięta poszukiwaniami często traci orientację w terenie i nie może znaleźć drogi powrotnej.

Każdego roku policjanci na terenie całej Polski otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. W najlepszym przypadku osoby takie znajdują się w przeciągu kilkudziesięciu minut lub kilku godzin. Niestety zdarzają się również przypadki,że poszukiwania zaginionych grzybiarzy trwają kilka dni. Aby uniknąć tego typu sytuacji pamiętajmy, by zachować ostrożność i rozsądek podczas takich wędrówek po lesie.

Policjanci przypominają więc o kilku prostych zasadach bezpieczeństwa:

- w miarę możliwości zapewnij sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku możesz liczyć na szybką pomoc;
- będąc pierwszy raz w danym miejscu, dobrze jest zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią drogę powrotną;
- zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku;
- warto żeby ktoś z domowników wiedział w jakie miejsce się wybierasz; podaj też przybliżony czas powrotu;
- miej przy sobie naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w chwili zgubienia się, mogą okazać się bardzo pomocne; telefon komórkowy pomoże odczytać twoją lokalizację oraz możesz skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje twoją lokalizację rodzinie;
- samochód zaparkuj na parkingu leśnym;
- zanim oddalisz się od samochodu, sprawdź dokładanie czy zamknąłeś drzwi i okna auta; nie pozostawiaj wartościowych rzeczy na wierzchu;
- stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
- gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę oraz coś do jedzenia;
- nie śmieć; zabierz z lasu, to co ze sobą przyniosłeś;
- gdy znajdziesz niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom Policję.
- przestrzegaj zakazu wchodzenia na teren poligonu wojskowego oraz na inny teren wojskowy, grozi tam niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność prawna.

/KPP Ostróda/

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5