Lubawa liderem województwa wśród gmin miejskich w Rankingu Finansowym

2020-08-02 12:00:00(ost. akt: 2020-08-03 09:22:41)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie po raz trzeci opracowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce, tym razem za 2019 r. Analizie poddano finanse prawie 2 800 polskich gmin, miast i powiatów.
Samorząd terytorialny jest obok sektora rządowego i ubezpieczeń społecznych częścią sektora finansów publicznych. Pomimo, że funkcjonuje na szczeblach lokalnych i regionalnych, to nie jednostki administracji centralnej, ale jednostki samorządu teryto- rialnego zaspokajają potrzeby społeczne o pierwszorzędnym znaczeniu dla społeczeń- stwa. Są nimi chociażby usługi świadczone w zakresie oświaty, pomocy społecznej, ad- ministracji, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, czy też w zakresie infrastruktury komunalnej. Jakość oferowanych usług w wymienionych dziedzinach jest symptomem rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa.Samorząd terytorialny w Polsce istnieje od 30 lat. Został on reaktywowany w 1990 roku na szczeblu lokalnym (gminnym). Wyłączenie gmin z hierarchicznego systemu orga- nów państwowych, rozdzielenie środków publicznych pomiędzy budżet państwa (cen- tralny) i budżety gminne, a także uwłaszczenie gmin, zmieniły radykalnie ich pozycję. Gminy zostały uznane za związki mieszkańców poszczególnych terenów. Zaczęły one wykonywać zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Analizie poddano finanse prawie 2800 gmin w Polsce według stanu na koniec 2019 roku. Gminy zostały podzielone na pięć kategorii: gminy wiejskie, miejsko – wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie. Lubawa, jako gmina miejska zajęła wysokie 21 miejsce na 235 . Na miejscu 63 uplasowała się Ostróda, na 127 miejscu Działdowo, na 151 miejscu Iława i Nowe Miasto Lubawskie na miejscu 231.
Wśród 314 powiatów, nasz powiat iławski zajął 176 miejsce, powiat nowomiejski 239 miejsce.
Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2019 roku, umożliwiająca przygotowanie rankingu, została przeprowadzona w oparciu o kryteria merytoryczne bazujące na zestawie 7 wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem; relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem; udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem; obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; udział środków europejskich w wydatkach ogółem; relacja zobowiązań do dochodów ogółem; udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Alina Laskowska na podstawie Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5