Podróże małe i duże: kajakowym szlakiem

2020-07-28 12:00:00 (ost. akt: 2020-07-29 18:52:18)

Autor zdjęcia: KajakPasja.pl

Pływanie kajakiem umożliwia nam przemieszczanie się, podróżowanie, zwiedzanie dziewiczych krajobrazów wzdłuż rzek, które nie są dostępne od strony lądu. Fantastyczny sposób na aktywny wypoczynek z naturą na wyciągnięcie ręki.
Kajakarstwo to sport dla wszystkich, bez względu na wiek, siłę fizyczną. Nie wymaga dużej wiedzy technicznej. Wystarczy opanować podstawy wiosłowania i ruszać na spływ. Wodne szlaki to fantastyczny sposób relaksu wśród zieleni, ciszy i prawdziwego doświadczania natury w najczystszej postaci. To alternatywa dla leniwego popołudnia na leżaku i przy okazji świetny trening kardio. Lista zalet kajakarstwa jest nieskończenie długa. Najlepiej po prostu spróbować, doświadczyć emocji, adrenaliny a podczas spływu kajakowego, dodatkowo poznać nowe osoby i przeżyć świetną przygodę. Aby ta przygoda była bezpieczna i niezapomniana, najlepiej skorzystać z doświadczenia osób dla których pływanie kajakiem to pasja. A gdy można dzielić się pasją, ma się pewność, że jesteśmy w najlepszych rękach. I to właśnie fantastyczne połączenie pasji i doświadczenia otrzymujemy od Artura Warszawskiego, właściciela Kajakpasja.pl w Brodnicy.

https://m.wm.pl/2020/07/orig/kajak3-637228.jpg

Artur to człowiek, który wodne szlaki w naszym najbliższym otoczeniu zna jak nikt inny. Doskonale wie, kiedy bobry zakończą swoją robotę i pojawi się przeszkoda na rzece.
Kajakarstwo od wielu lat zajmuje bardzo dużą część mojego życia. W dużej mierze ma wpływ na to, kim jestem. Jest to coś, co kocham i co daje mi poczucie wolności. – Takiej prawdziwej wolności. Gdy wsiadam do kajaka, zapinam fartuch i robię pierwszy zamach wiosłem, wszystko dookoła mnie znika. Zostaje za mną na brzegu. Jest to fantastyczne uczucie, którym chciałbym się podzielić i „zarazić” Was. Dlatego zapraszam do skorzystania z oferty firmy Kajakpasja.pl – mówi Artur Warszawski.

https://m.wm.pl/2020/07/orig/kajak1-637226.jpg

Jeśli chcesz spróbować kajakowej przygody, zacznij ją z Arturem, który jest doskonale przygotowany logistycznie, sprzętowo i organizacyjnie. Bez względu na to czy planujesz spływ kajakowy dla swoich pracowników, czy chcesz po prostu wypożyczyć kajak i udać się w samotną trasę np. Welem – z Arturem, każdy start i powrót będzie okraszony emocjami, a apetyt na kajakarstwo zdecydowanie wzrośnie.

https://m.wm.pl/2020/07/orig/kajak-4-637600.jpg

Mamy wakacyjny czas, czyli najlepszy, aby chwycić to, co mamy na wyciągnięcie ręki. Kilkanaście kilometrów od domu czeka fantastyczna przygoda. Na kajaku, na rzece, jeziorze, inaczej, ciekawiej.
– Przedstawiamy propozycje na spływy kajakowe Drwęcą lub Welem oraz inne ciekawe pomysły na pływanie kajakiem. Pojezierze Brodnickie wraz z rzeką Drwęcą jest miejscem, które stanowi bardzo bogatą ofertę dla pasjonatów turystyki kajakowej. O atrakcyjności tego regionu dla kajakarzy decydują czyste i malownicze jeziora, urozmaicona rzeźba terenu i przepiękne lasy – opowiada Artur Warszawski. – W rejonie tym możemy wybrać się na turystyczny lub rodzinny spływ kajakowy malowniczym szlakiem. Natomiast dla osób szukających przygody i adrenaliny mamy kajakarstwo zwałkowe, na szybszych rzekach, z dużą ilości przeszkód, takich jak Wel czy Osa. Każdy więc znajdzie tu odpowiednią dla siebie rzekę.

https://m.wm.pl/2020/07/orig/kajak-1-637601.jpg

 
Prezentowane przez Artura szlaki można dowolnie dostosować do potrzeb, wydłużając je nawet do kilkudniowych spływów lub skracając do trzygodzinnych wycieczek. To Wy decydujecie o wyborze trasy.
Pojezierze Brodnickie, Drwęca czy Wel na kajakowej mapie Ziemi Lubawskiej to świetna propozycja na wakacyjny dzień, letni czas, aktywny wypoczynek i cudowną przygodę. Na wodnych trasach regionu powstaje coraz więcej przystani kajakowych z całą infrastrukturą. Wodne przystanki dające szerokie pole to zwiedzania, poznawania, eksplorowania tych miejsc, które zazwyczaj obserwujemy z okien jadącego auta, nie zdając sobie sprawy, jak fantastyczny świat jest obok nas. W ten świat zabierze Was Artur Warszawski z kajakpasja.pl.
Jeśli jesteś zaprawionym kajakarzem, możesz rozwijać swoje umiejętności i wziąć udział w szkoleniu kajakarstwa zwałkowego. Możesz zorganizować spływ kajakowy lub wziąć udział w jednym z tych, które organizuje Artur. Aż wreszcie możesz wypożyczyć lub kupić kajak, aby przemierzać wodne szlaki według własnego uznania. Wszystko to ogranie dla Was Artur Warszawski z kajakpasja.pl

https://m.wm.pl/2020/07/orig/kajaki5-637602.jpg

https://m.wm.pl/2020/07/orig/kajak-6-637603.jpg

WEL: rzeka przepływa przez województwo warmińsko-mazurskie. Za odcinek źródłowy rzeki Wel uznawany jest niewielki ciek o nazwie Wkra Wielka, który wypływa z południowych stoków Wzgórz Dylewskich na wysokości 210 m n.p.m. Następnie przepływa w okolicach Rybna i płynie na południe przez kilka jezior. W okolicach miejscowości Cibórz tworzy zakole, zmieniając kierunek na północno-zachodni i, meandrując omija od południa Garb Lubawski, przepływa przez miasto Lidzbark pod dziewięcioma mostami. Wypływając z Jeziora Lidzbarskiego, płynie przez miejscowość Kurojady i Chełsty, gdzie przyjmuje zdecydowanie odmienny charakter, tworząc wartki potok, wpadający na teren powiatu nowomiejskiego. W miejscowości Bratian wpada do Drwęcy. Przesmyk łączący jeziora: Tarczyńskie i Grądy stanowi ścisły rezerwat przyrody.
Szlak kajakowy rzeką Wel należy do szlaków trudnych. Wymaga od amatorów turystyki kajakowej sporych umiejętności oraz doświadczenia szczególnie na odcinku górskim w rezerwacie „Piekiełko”.
Welski Park Krajobrazowy utworzony został w 1995 roku dla ochrony krajobrazu i przyrody środkowego odcinka doliny rzeki Wel. Teren wyróżnia się urozmaiconą, polodowcową rzeźbą terenu, z malowniczymi wzgórzami morenowymi, pomiędzy którymi silnie meandruje rzeka Wel. Jej dolina stanowi najbardziej atrakcyjnym elementem krajobrazu.
Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych z infrastrukturą towarzyszącą. To miejsca, przy których warto zatrzymać się na dłużej. Na terenie rezerwatu Piekiełko (na lewym brzegu) znajduje się ścieżka turystyczna wraz z tablicami informacyjnymi o walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Kolejny punkt to wiata wraz z tablicami edukacyjnymi w miejscowości Murawki. Jest to początek ścieżki edukacyjnej pod nazwą "Po torfie". Godna uwagi jest także ścieżka historyczna "Kurhany" w miejscowości Gródki. Znajdujące się tam nasypy mają po około 20 m średnicy i ok. 2 m wysokości. Są to kurhany – groby z czasów rzymskich. Badali je Niemcy już w roku 1899, znajdując m.in. kilka monet z I i II wieku. Ostatnie prace archeologiczne prowadzono tu w latach 60-tych XX w. Można napotkać także wiaty wraz z tablicami edukacyjnymi na granicy miejscowości Rynek - Lorki oraz nad Jeziorem Lidzbarskim. Z całą pewnością polecić można wiele wież obserwacyjnych, m.in nad Jeziorem Tarczyńskim w miejscowości Grądy, nad jeziorem Neliwa, nad rzeką Wel w miejscowości Tuczki oraz nad jeziorem Lidzbarskim.

https://m.wm.pl/2020/07/orig/zrzut-ekranu-2020-07-17-o-17-38-03-637225.jpg

źródło Welski Park Krajobrazowy

DRWĘCA: rzeka w północnej Polsce na Pojezierzu Mazurskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, prawy dopływ dolnej Wisły. Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej (Czarci Jar) na wysokości 191 m n.p.m., płynie na południowy zachód i uchodzi do Wisły na wysokości 36,6 m n.p.m., a jej końcowy odcinek stanowi granicę Torunia i Złotorii. Wyznacza południową granicę ziemi chełmińskiej. Obszar dorzecza Drwęcy ukształtowany został podczas zlodowacenia wistuliańskiego – stadium poznańskiego. Drwęca jest połączona z Zalewem Wiślanym poprzez Kanał Elbląski. Są na niej organizowane spływy kajakowe. Rzeka od 1961 na całej długości jest najdłuższym ichtiologicznym rezerwatem przyrody w Polsce, objęta jest programem Natura 2000 jako specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Drwęcy i na odcinku od Jajkowa do Brodnicy jako obszar specjalnej ochrony ptaków Bagienna Dolina Drwęcy.

Podczas spływu kajakowego rzeką Drwęcą masz możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach przełomów, piaszczystych skarp i zabytków. Spływ tą rzeką jest uznawany za łatwy – rzeka jest bezpieczna i spokojna, ale silniejszy nurt może niekiedy przyspieszyć bicie serca. Drwęcę mogą odwiedzać zarówno początkujący kajakarze, jak i osoby wprawione w tej sztuce. Każdy znajdzie tu coś, co go zachwyci. Status rezerwatu Drwęca ma od 1961 roku. Wije się na długości 249 km, jej powierzchnia dorzecza wynosi 5.536 km2. Wypływa ze Wzgórz Dylewskich, 2 km na południe od miejscowości Drwęck (stąd jej nazwa) w województwie warmińsko-mazurskim, a kończy swój bieg wpadając do Wisły koło Torunia w woj. kujawsko-pomorskim. Na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny, utworzony w celu ochrony środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, a w szczególności pstrąga, łososia, troci i certy. Występują tam również boleń, głowacz białopłetwy, koza, łosoś atlantycki, minóg rzeczny, piskorz, różanka, świnka, lipień, miętus. Rezerwat obejmuje rzekę Drwęcę wraz z niektórymi odcinkami jej dopływów. Jest to najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce o powierzchni chronionej 444,38 ha. Miasta położone nad Drwęcą: Ostróda, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Golub-Dobrzyń, Toruń.

https://m.wm.pl/2020/07/orig/drweca1-1-637224.jpg

źródło: Informacja Turystyczna Nowe Miasto Lubawskie


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5