Biskup toruński Wiesław Śmigiel odwołuje dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2020-05-29 15:05:31(ost. akt: 2020-06-03 12:37:17)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W związku ze zmianą obostrzeń dotyczących limitu wiernych w kościele biskup toruński odwołuje dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Drodzy Diecezjanie!
Duchownym, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim bardzo dziękuję za odpowiedzialną i pełną wiary postawę w czasie epidemii. Był to trudny czas dla nas wszystkich, również w wymiarze duszpasterskim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy odważnie i roztropnie pomagali innym. Wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych, sanitarnych, wolontariuszy i osób zaangażowanych w ochronę życia i zdrowia. Obejmuję modlitwą chorych, a miłosierdziu Bożemu polecam zmarłych.


Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na zniesienie przez władze świeckie limitu uczestników zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Pozwala to na udział w liturgii wszystkim wiernym, którzy przynależą do żywej wspólnoty Kościoła. Dlatego z dniem 6 czerwca br. odwołuję dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych i serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy! Jednocześnie proszę o ostrożność, odpowiedzialność i rozwagę! Przypominam, że osoby chore oraz wszyscy, którzy zauważą u siebie objawy infekcji (np. kaszel, podwyższona temperatura, itp.) są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Dziękuję Bogu, że prowadzi nas przez trudny czas epidemii! Zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Bardzo proszę o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.bp Wiesław Śmigiel Biskup Toruński:

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.Między Śląskiem i skansenem.
Budować czy nie budować.
Ciąć czy nie ciąć?
Bruk jest lepszy od asfaltu?

ZAPOMNIJCIE O MAZURACH. PRZYSZEDŁ CZAS NA WARMIĘKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2927681 | 77.20.*.* 30 maj 2020 21:17

  Panie biskupie, dyspensę mam już od 22 lat. Ciężko wrócić po tylu latach.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Sadownik #2927549 | 188.146.*.* 30 maj 2020 15:30

  Do wszystkich Duszpasterzy dla których był to trudny czas zapraszam do zbierania truskawek też się klęka i mniej boli a i można zarobić

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. lech #2927405 | 83.5.*.* 30 maj 2020 08:49

  Kasa misiu,kasa - musi się zgadzać

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. kom #2927250 | 94.254.*.* 29 maj 2020 18:43

  Arcybiskup Stanisław Gadecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w Komunikacie z dnia 27 maja 2020 r. " W SPRAWIE DYSPENS OD UDZIAŁU W NIEDZIELNYCH MSZACH ŚWIĘTYCH" napisał m.in. "(... ) Jednocześnie -) w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem.(...)" Sugestia Ekscelencji Szefa KEP w zakresie udzielenia dyspensy także osobom czującym obawę przed zagrożeniem nie została, jak widać, zaakceptowana przez Biskupa Toruńskiego. Nie doczytał, czy celowo pominął?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5