1000 złotych na wakacje! Pomysł rządu w ratowaniu turystyki

2020-05-20 20:10:20(ost. akt: 2020-06-09 08:15:51)

Autor zdjęcia: pixabay

Wydawać by się mogło, że limit wszelkich pomocy od państwa jest już wyczerpany. Okazuje się, że ponad 7 milionów Polaków ma szanse na bon wakacyjny.
Brzmi pięknie prawda? 1000 złotych na wakacyjny wyjazd ma pomóc ratować branżę turystyczną. Dla wielu rodzin to okazja, aby wyjechać na urlop.

Aby otrzymać 1000 złotowy bon na wakacje, trzeba być zatrudnionym na umowę o prace a wynagrodzenie nie może przekraczać 5200 brutto.
- Państwo zapłaci 900 zł, czyli 90% kwoty, a resztę dopłaci pracodawca – poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Pracodawca nie ma obowiązku przystępować do programu. Na jednego pracownika to koszt 100 złotych z kieszeni pracodawcy. Bez woli pracodawcy, pracownik bonu nie otrzyma.

Na bon wakacyjny nie mogą liczyć osoby samozatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą, a także pracownicy zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych: zlecenia i o dzieło. Bon miałby przysługiwać osobie, bez względu na dochody np. współmałżonka. Zatem jeśli mąż i żona zarabiają mniej niż 5200 brutto na osobę, oboje mogą otrzymać wsparcie na wakacyjny wypoczynek.

Bon ma wspierać wyłącznie polską turystykę. Oznacza to, że nie można tych pieniędzy przeznaczyć na wyjazd zagraniczny.

Branża turystyczna bardzo ucierpiała na pandemii koronawirusa, takie wsparcie ma pomóc w powrocie do świadczenia usług w sezonie letnim.

Bon wakacyjny najprawdopodobniej nie będzie w formie gotówki. Zamiast tego pracownik otrzyma kartę pre-paid – to nią będzie dokonywać płatności za usługi turystyczne.

Pozostaje pytanie, jak w tym sezonie wakacyjnym będzie wyglądała możliwość urlopu? Czy w dobie ograniczeń wyjazd w ogóle będzie możliwy? Wystarczy przypomnieć sobie zatłoczone, nadmorskie plaże z poprzednich lat. Te same osoby jedzą w restauracjach czy barach. Trudno będzie zachować dystans społeczny...

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (20 maja) wydaniu m.in.


LOT nie poleci jeszcze z Szyman
Od 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają połączenia krajowe. W reaktywowanej siatce połączeń nie ma jeszcze Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

E-hulajnogą może jeździć tylko jedna osoba
To kolejna wersja przepisów przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Określają one zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi. W stosunku do poprzedniej wersji zmian jest niewiele. Rozpoczynają się konsultacje społeczne.

Zostali bez dachu nad głową
Pani Anna Cieślak samotnie wychowuje pięcioro dzieci. W wyniku pożaru rodzina straciła dach nad głową i cały dobytek. Do tej pory nie mają gdzie mieszkać. Pomieszkują u rodziny i bliskich znajomych. Czy znajdą swoją ostoję?Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Azazel #2923645 | 5.172.*.* 21 maj 2020 06:14

    Strasznie bogate mamy państwo że na wczasy kasę wydaje ! Ludzie pracę tracą a i nie w głowach im wczasy lepiej im po mórzcie złodzieje

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5