Warsztaty doradztwa zawodowego w Zespole Szkół w Lubawie

2019-11-21 10:44:08 (ost. akt: 2019-11-21 11:03:09)

Autor zdjęcia: Zespół Szkół w Lubawie

Znaczenie doradztwa zawodowego w polskim szkolnictwie rośnie z roku na rok. Nie znaczy to jednak, że obecna sytuacja w pełni odpowiada potrzebom wszystkich uczniów. Nietrudno więc wyobrazić sobie, z jakimi pytaniami borykają się młodzi ludzie kończący szkołę podstawową i wahający się między liceum, technikum, a szkołą branżową.
Młodzież, która wybierze dalsze kształcenie w szkole branżowej I stopnia staje przed jeszcze jednym dylematem: zostać uczniem i odbywać zajęcia praktyczne w szkole, czy zyskać status młodocianego pracownika i zdobywać doświadczenie zawodowe u pracodawcy.

W niektórych szkołach podstawowych dzieci chodzą na wycieczki zawodoznawcze, w trakcie których mogą przez kilka godzin obserwować pracowników z różnych zakładów pracy. Nie mają natomiast możliwości sprawdzenia, jak to jest być uczniem i odbywać zajęcia praktyczne w szkole. Zespół Szkół w Lubawie wychodzi naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu i organizuje od dwóch lat 3-godzinne warsztaty odbywające się na terenie placówki dla kandydatów na uczniów chcących się kształcić w zawodzie kucharz i elektryk z zajęciami praktycznymi w szkole w pracowni gastronomicznej lub w warsztatach szkolnych. Ilość gości jest ograniczona, ponieważ uczniowie przebywają na lekcjach wraz ze starszymi uczniami ZS. Warsztaty kierowane są głównie do uczniów rozważających możliwość podjęcia nauki w naszej szkole. Młodzież na zajęciach w kuchni przygotowuje nietypowe dania- zarówno słodkie, jak i mięsne, które później z wielką przyjemnością degustuje. Natomiast w pracowniach elektrycznych uczniowie budują proste układy stycznikowe
i oświetleniowe, lutują układy elektryczne i programują mikrokorektory, co zdecydowanej większości sprawia dużą frajdę.

Dodatkowym celem warsztatów jest uzmysłowienie uczniom, iż wybór dobrego zawodu, niekiedy wymagającego „wylania trochę potu i łez”, może zagwarantować ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Obecnie dobry elektryk i dobry kucharz to poszukiwani fachowcy- można się o tym przekonać, przeglądając oferty pracy.

Zorganizowaniem warsztatów zajmuje się szkolny doradca zawodowy, Monika Chylińska, natomiast zajęcia z przyszłymi kucharzami prowadzą nauczyciele zajęć praktycznych, Helena Wyżlic oraz Emilia Banacka, a z przyszłymi elektrykami- nauczyciele przedmiotów zawodowych: Zbigniew Elminowski i Jędrzej Bojarski.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5