Piłka nożna nie tylko na trawie. Znałeś te odmiany futbolu?

2019-11-06 08:42:06(ost. akt: 2019-11-06 08:46:15)
Futbol to najpopularniejszy sport na świecie, który przyciąga miliony kibiców na trybuny i przed ekrany telewizorów czy komputerów. Klasyczna odmiana na trawie ma jednak wielu swoich „kuzynów”, a niektóre odmiany są naprawdę dziwne, a nawet ekstremalne.
XX i XXI wiek przyniosły powstanie i popularyzację wielu odmian piłki nożnej. Dziś praktycznie każda gra z użyciem piłki i nóg może zyskać popularność dzięki internetowym filmikom i streamom. Zobaczmy zatem w jaki sposób i gdzie jeszcze można kopać piłkę.

Klasyka na hali. Futsal ma się dobrze

Na początek bez zaskoczenia, bo futsal, czyli halowa odmiana piłki nożnej nie tylko ma stosunkowo długą historię, ale i ugruntowaną pozycję. Pierwszy pokaz w grę halową pięcioosobową miał miejsce już w 1930 roku w urugwajskim Montevideo. Początkowo ta odmiana futbolu przeznaczona była dla dzieci i młodzieży, bowiem rozmiary boiska były stosunkowo małe. Piłka halowa zdobyła popularność w Ameryce Południowej, a zwłaszcza w Brazylii, gdyż niezbędną cechą tej dyscypliny jest technika i świetne panowanie nad piłką. Lata 70. i 80. Były czasem unormowania zasad i powstania światowej federacji oraz pierwszych mistrzostw świata w futsalu. Początki futsalu w Polsce to 1989 rok, ale prawdziwy rozkwit miał miejsce na przełomie XX i XXI wieku. Dziś Futsal Ekstraklasy liczy sobie 14 zespołów, wśród których beniaminkiem jest Constract Lubawa. Zespół ten świetnie rozpoczął sezon, gdyż po pierwszych kolejkach plasuje się w ścisłej czołówce ligi. Partnerem Futsal Ekstraklasy są zakłady bukmacherskie STS.

Piasek i woda – tam też można kopać piłkę

O miano najważniejszej odmiany futbolu, obok futsalu, mocno walczy beach soccer, czyli piłka nożna plażowa. Ta wydawałoby się mocno wakacyjna i rekreacyjna zabawa, zyskała uznanie i szacunek, a dziś największe imprezy na świecie cieszą się sporą popularnością. Pierwsze poważne zawody w beach soccerze odbyły się w 1993 w Miami, a dwa lata później zorganizowano pierwsze mistrzostwa świata w Brazylii, na słynnej plaży Copacabana. Od 14 lat z federacją beach soccera ściśle współpracuje FIFA, światowa organizacja klasycznej piłki nożnej. Z plaży do morza jest już niedaleka droga i proszę sobie wyobrazić, że są zapaleńcy, którzy grają w piłkę pod wodą! Nie jest to zbyt widowiskowa odmiana, gdyż zawodnicy mają na sobie butle z tlenem i poruszają się wolno i chaotycznie. Mimo wszystko szacunek za podjęcie próby gra w piłkę w ekstremalnie trudnych warunkach.

Każdy może grać w piłkę nożną

Na jeszcze większy szacunek zasługują piłkarze uprawiający amp futbol. Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego „amputee football”. Jest to więc piłka nożna rozgrywana przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej - w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej u bramkarzy. W drugiej dekadzie XXI wieku uprawiana w ponad 40 krajach. Początki tego sportu miały miejsce w 1980 w Stanach Zjednoczonych, ale ostatnie lata to szczyt popularności tej odmiany futbolu. Amp Futbol Ekstraklasa działa od 2015 roku, ale największe sukcesy święci reprezentacja Polski. W ostatnich latach biało-czerwoni kończyli mistrzostwa świata na czwartej i siódmej pozycji. Klasyczni reprezentanci Polski w piłkę nożna mogą tylko pomarzyć o takich wynikach.

Ekstremalne odmiany piłki nożnej

Na koniec zostawiamy sobie najdziwniejsze wersje futbolu. Swamp football to piłka nożna błotna. Dyscyplina powstała w 1998 roku w Finlandii i w tej odmianie użycie ręki jest dozwolone w przypadku rzutu wolnego, kiedy trzeba podrzucić piłkę, aby móc ją czysto kopnąć. Zespół swamp footballu liczy 5 zawodników. Pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie rozegrano w 2003 roku. Udział w nich wzięło aż 260 zespołów. Mistrzostwa Polski natomiast rozgrywane są od roku 2011. Bardziej popularna z pewnością jest siatkonoga, czyli połączenie siatkówki i piłki nożnej. Piłkę przebija się na drugą stronę siatki za pomocą nóg. Ekstremalną odmianą siatkonogi jest sepak takraw, czyli jeden z najtrudniejszych sportów drużynowych na świecie. Jego uprawianie wymaga niezwykłych umiejętności akrobatycznych i świetnej techniki. Siatka ma wysokość 1,52 metra, a zawodnicy wykonują niezwykłe ewolucje, żeby przebić piłkę na drugą stronę. Na świecie znane są też takie odmiany, jak futbol alpejski, czyli ganianie za piłką na zboczach gór, czy piłka nożna rowerowa. Jak widać jedynym ograniczeniem w uprawianiu różnych odmian futbolu jest po prostu ludzka wyobraźnia.
Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5