Powiat. Coraz więcej uczniów pali e-papierosy i podgrzewany tytoń

2019-10-23 12:00:00(ost. akt: 2019-10-23 15:03:41)
Uczniowie szkół średnich i młodsi coraz częściej sięgają po papierosy elektroniczne

Uczniowie szkół średnich i młodsi coraz częściej sięgają po papierosy elektroniczne

Autor zdjęcia: Pixabay

Uczniowie, zwłaszcza szkół średnich, ale niestety nie tylko, palą coraz więcej e-papierosów. Skala problemu jest tak duża, że zaniepokoiła służby sanitarne oraz ministerstwo edukacji narodowej.
Jakiś czas temu do naszej redakcji trafił list czytelnika, który zastanawiał się, jak rozwiązać problem uczniów, zwłaszcza szkoły średniej, palących papierosy między innymi przy klatkach schodowych. Chodziło zwłaszcza o budynki mieszkalne przy ulicy Gdańskiej. Dzisiaj problem nie zmalał, ale nieco się zmienił. Otóż młodzież znacznie częściej niż po tradycyjne papierosy, sięga po ich coraz bardziej modną elektroniczną odmianę.
— Uczniowie palą e-papierosy, bo uważają, że to modne i chyba wydaje im się, że dodaje im to dojrzałości — mówi jeden z nauczycieli lubawskiego Zespołu Szkół. — rano, przed pierwszą lekcją wzdłuż całej ulicy unoszą się chmury dymu z e-papierosów. Często czuć je także na szkolnych korytarzach — mówi pedagog.
Minister Edukacji Narodowej skierował do szkół materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.
E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.
— Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa — informuje iławski sanepid. — Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie — czytamy w komunikacie.
Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami.
Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.
W informacji MEN i GIS zachęcamy rodziców i apelujemy do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.
red.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. na Kupnera #2808933 | 83.31.*.* 24 paź 2019 11:37

    Za budynkiem Kupnera 13 , obok Oristo co przerwa tumany dymu . A jeszcze schody i murek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jan #2808799 | 109.95.*.* 24 paź 2019 08:25

    Ilawa, Zespol Szkol, sklep z e papierosami vis a vis szkoly......i wszystko ok?

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Medik #2808592 | 176.221.*.* 23 paź 2019 16:46

    Większych głupot już dawno nie czytałem :D Chciałbym zobaczyć te dowody na to, że używanie epapierosów wpływa na palenie papierosów w przyszłości. Przykro to stwierdzić, ale wykształceni ludzie, którzy dodatkowo nauczają dzieci i młodzież, klepią takie głupoty. Osobiście nie wysłałbym dziecka do waszej szkoły, wiedząc jaką wiedzą operujecie ;)

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5