Szynaka mebluje salę w Organizacji Narodów Zjednoczonych

2019-09-24 14:00:00(ost. akt: 2019-09-24 14:14:01)
Prezydent Andrzej Duda przed pokojem wyposażonym przez firmę Szynaka Meble, w tle Jan Szynaka. Na ścianie pokoju widoczny jest obraz Romana Graszkiewicza

Prezydent Andrzej Duda przed pokojem wyposażonym przez firmę Szynaka Meble, w tle Jan Szynaka. Na ścianie pokoju widoczny jest obraz Romana Graszkiewicza

Autor zdjęcia: Jakub Szymczuk/ KPRP

Firma Szynaka Meble została zaproszona przez prezydenta Rzeczpospolitej do zaprojektowania i wyposażenia polskiego pokoju w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. W poniedziałek w obecności Andrzeja Dudy nastąpiło oficjalne otwarcie pomieszczenia.
Firma Szynaka Meble została zaproszona do zrealizowania "polskiego pokoju", czyli Sali Spotkań w siedzibie ONZ przez Kancelarię Prezydenta RP. Prezes Jan Szynaka od maja tego roku jest członkiem Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, do której został powołany osoboście przez Andrzeja Dudę.
— To dla nas ogromne wyróżnienie — mówi Michał Szynaka, dyrektor działu marketingu Szynaka Meble. — Prace nad tym projektem trwały od października ubiegłego roku — mówi dyrektor. — Wówczas byłem w siedzibie ONZ, aby dokonać pomiarów i dokumentacji pomieszczenia. Po powrocie spotkałem się z naszą projektantką, Agnieszką Urbańską, która wykonała projekt całego pomieszczenia — wspomina Michał Szynaka. — Pod koniec sierpnia tego roku polecieliśmy do Stanów Zjednoczonych, aby wyposażyć pomieszczenie — mówi.
— Przygotowując całą koncepcję projektu zależało nam na tym, żeby zastosowane w nim elementy i produkty łączyły w sobie nowoczesny, światowy design z charakterystycznymi elementami dla naszego kraju, wywodzącymi się z Polski, polskiej tradycji, co podkreśla naszą tożsamość i będzie formą upamiętnienia historycznego członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018 – 2019 — czytamy w komunikacie firmy.
W sali zamontowano panele ścienne wykonane z drewna dębowego, które postały w zakładzie Grupy Szynaka Meble w Nowym Mieście Lubawskim, z kolei stół powstał w Lubawie. W centralnym miejscu na ścianie zawisł obraz autorstwa Romana Graszkiewicza, przestawiający Fryderyka Chopina na tle swojego domu w Żelazowej Woli. Niemal identyczny obraz znalazł się w należącym do Grupy Pałacu Mortęgi. Znajduje się przy nim adnotacja, że podobne dzieło zdobi ściany jednej z sal siedziby ONZ.
— Polska zakończy niestałe, dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 31 grudnia br. — czytamy na stornie Kancelarii Prezydenta RP. — Nawiązując do istniejącej w ONZ tradycji, poszczególne państwa przekazują do budynku ONZ różne elementy dekoracyjne wystroju wnętrz, promując w ten sposób swoją tradycję, historię i kulturę. Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy w tym roku Polska zaprojektowała i przekazała wystrój pokoju konferencyjnego Rady Bezpieczeństwa. Projekt sponsorowała i przygotowała firma Szynaka Meble z Lubawy. Meble, dywany i zasłony nawiązują do polskich wzorów ludowych z okolic Żelazowej Woli — głosi oficjalny komunikat na stornie internetowej.

Razem z Michałem Szynaką pomieszczenie w ONZ przygotowali: Mariusz Laskowski i Rafał Różankowski (Szynaka Interline Nowe Miasto Lubawskie), Marcin Drozdowski (Szynaka Meble Lubawa). Projekt: Agnieszka Urbańska (Grupa Szynaka Meble).

Tomasz Więcek

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ONZ #2795158 | 109.95.*.* 24 wrz 2019 14:18

    Może ich nauczą że należy się woda i dodatkowa przerwa ONZ

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5