„Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, będziem Polakami...”, czyli patriotyczna uroczystość w Kazanicach

2018-11-09 10:18:55 (ost. akt: 2018-11-11 22:17:26)

Autor zdjęcia: SP Kazanice

… nad słowami drugiej zwrotki hymnu pochylamy się często bezrefleksyjnie, bo i śpiewamy ją rzadko. A przecież zawiera ona sedno dylematu, przed którym stanęli Polacy po utracie niepodległości. Czy nasz naród jeszcze istnieje skoro państwa już nie ma?
Przenieśmy się więc sto lat wstecz… 10 listopada 1918 r. do Warszawy przybył Józef Piłsudski… 11 listopada zakończyła się I wojna światowa. Równocześnie data ta okazała się być dniem początku tworzenia polskiej państwowości.

Polskość, patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny pokazali nam uczniowie, którzy dumnie reprezentowali swoje szkoły podczas Gminnej Olimpiady Niepodległościowo – Patriotycznej pod hasłem „Droga do Niepodległej”, która odbyła się w Szkole Podstawowej im. kard. Stanisława Dziwisza w Kazanicach w środę 7. listopada. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: wójt, Tomasz Ewertowski, przewodniczący Rady Gminy, Jan Laskowski, przedstawiciel Rodzin Ofiar Katyńskich z Olsztyna, Jan Domański, Irena Mroczyńska – siostrzenica kazanickiego bohatera, który zginął w Charkowie zabity strzałem w tył głowy, porucznika Stanisława Markuszewskiego, a także dyrektorzy zaproszonych szkół, nauczyciele i uczniowie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 8.00 w kościele pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Kazanicach, koncelebrowaną przez proboszcza parafii, ks. Szczepana Modliborskiego.

Po przybyciu do szkoły zaproszeni goście wraz z uczniowskimi drużynami godnie odśpiewali hymn polski „Mazurek Dąbrowskiego”, by następnie udać się na plac przed budynkiem i poświęcić kamień, na którym umieszczona została tablica upamiętniająca porucznika Stanisława Markuszewskiego. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia” dokonali także symbolicznego zasadzenia dębu, który uczci naszego bohatera.

Drużyny z 7 szkół Gminy Lubawa (Kazanice, Grabowo – Wałdyki, Tuszewo, Prątnica, Rożental, Sampława, Złotowo) „rywalizowały” i prezentowały swe umiejętności podczas olimpiady w następujących kategoriach: wiedza historyczna, pieśń o charakterze patriotycznym, wiersz tematycznie związany z ideą narodowowyzwoleńczą oraz plakat przygotowany wcześniej przez uczniów każdej ze szkół dowolną techniką, będący odzwierciedleniem najważniejszych dla naszego kraju symboli, dążeń i marzeń patriotycznych.

Patronat nad uroczystością objął wójt gminy Lubawa, Tomasz Ewertowski. Organizacją zaplecza historyczno-technicznego zajęli się: Mirosława Ruczyńska - Sokołowska oraz Andrzej Chołaszczyński. Alicja Jankowska przygotowała uczennicę klasy III Gim. Darię Bogdańską w zakresie recytacji. Katarzyna Kisicka z pomocą nauczycieli i uczniów zajęła się stroną wizualną olimpiady i przygotowaniem dekoracyjnej oprawy wydarzenia.
Wszystkie zespoły uczniowskie wypadły znakomicie. Prezentowały sporą znajomość faktów historycznych. Recytacja poezji, jak również zmagania wokalne do słów polskich pieśni patriotycznych z pewnością na długo pozostaną w sercach widowni.
Uroczystości, choć są już wspomnieniem, pozostawiły nutkę refleksji i w uczniach i w nauczycielach.

„I chociaż walczysz z całych sił
O coś więcej niż parę chwil…”

Byśmy nigdy więcej nie byli zmuszeni walczyć. Byśmy żyli w wolnym, niepodległym kraju. Tego wszyscy sobie życzymy.

SP Kazanice


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5