Młodzież z lubawskiego Zespołu Szkół w Sejmie RP

2018-11-05 14:00:00 (ost. akt: 2018-11-05 10:47:29)

Autor zdjęcia: ZS Lubawa

W ostatnim dniu października grupa 45 uczniów z Zespołu Szkół w Lubawie, uczestniczyła w wycieczce do Sejmu RP. Po przybyciu do Warszawy, uczniowie wraz z opiekunami – Katarzyną Bartkowską, Magdaleną Jakubowską, Dorotą Kawką i Aleksandrą Zimnicką, udali się do gmachu Sejmu RP przy ul. Wiejskiej.
Po przejściu rutynowej kontroli, wraz z panią przewodnik udaliśmy się do Sali Obrad. Po drodze zaprezentowano nam makietę kompleksu budynków Parlamentu RP .Pani przewodnik przedstawiła wówczas zwięźle historię funkcjonowania Sejmu Walnego w I RP oraz organizację przestrzenną współczesnych budynków parlamentarnych.

Następnie, już na Sali Obrad, uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat Sejmu II RP i losów budynku sejmowego w okresie II wojny światowej. Później mieli okazję przypomnieć sobie procedurę tzw. drogi legislacyjnej oraz zadania posłów, dotyczące m.in. prac w komisjach sejmowych. Każdy z uczniów otrzymał schemat Sali Obrad w uwzględnieniem wszystkich spośród 460 zasiadających tam posłów i innych ważnych w tym pomieszczeniu miejsc, jak mównica sejmowa, loże prezydencka i dziennikarska oraz galeria dla publiczności. Następnym punktem wycieczki był przejazd na Plac Zamkowy i zwiedzanie jego okolic.

Właśnie tam doszło do przypadkowego spotkania naszej grupy z byłym bokserskim mistrzem świata wagi ciężkiej Davidem Haye. Osoby mu towarzyszące wykonały mu wówczas kilka zdjęć w otoczeniu uczniów naszej szkoły. Moment ten uwieczniliśmy na naszym zdjęciu. Samo miejsce - na tle logotypu „Warszawa stolica wolności 1918-2018” - wykonywanych ujęć zdawało się być idealnym biorąc pod uwagę, że Haye jest ambasadorem projektu Polskiej Fundacji Narodowej „100 x 100”. W jego ramach, w związku z organizacją 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i promocją Polski za granicą, PFN nawiązała współpracę ze 100 znanymi na świecie postaciami życia publicznego i zaprosiła ich do kraju. Wycieczka była udana, przybliżyła uczniom prace parlamentu i dostarczyła wielu ciekawych wrażeń podczas zwiedzania Warszawy.

ZS w Lubawie2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5