Kiedy narodził się Jezus?

2016-12-25 12:00:00(ost. akt: 2016-12-23 09:48:11)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Chrześcijanie w Boże Narodzenie, jak sama nazwa wskazuje, wspominają przyjście na świat Zbawiciela. Czy jednak Jezus urodził się w grudniu? Tego dokładnie nie wiadomo. Istnieją jednak pewne hipotezy w tej kwestii.
Przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie nie znali święta Bożego Narodzenia. Obchodzili jednak Wielkanoc, które określane jest mianem najważniejszego, chrześcijańskiego święta. Tradycja, by narodzenie Jezusa wiązać z dniem 25 grudnia, pojawiła się dopiero na początku III w. Wówczas tego dnia nie obchodzono jeszcze w jakiś szczególny sposób, świętować zaczęto dopiero wiek później. Kluczowe znaczenie ma tutaj kalendarz z 354 r. Najwcześniejsze informacje pochodzą z tzw. Depositio Martyrum zredagowanego ok. 20 lat wcześniej (335-336) w Rzymie przez Filokaliusza. Kalendarz ten zawiera wykaz dni świątecznych Kościoła Rzymskiego. Był to pierwszy tamtejszy kalendarz liturgiczny. Na samym początku podaje on datę 25 grudnia jako dzień upamiętniający narodzenie Chrystusa w Betlejem. Można zatem przypuszczać, iż Kościół rzymski celebrował Uroczystość Bożego Narodzenia już wcześniej, być może ok. roku 313.

Inna hipoteza mówiąca o roku 300, a może 275, jest również możliwa do przyjęcia przy założeniu, że chrześcijanie, czcząc narodzenie Jezusa Chrystusa odpowiedzieli w ten sposób na ustanowienie przez cesarza Aureliana (270-275) święta państwowego Natalis Solis Invicti (narodzin boga Słońca) obchodzonego w dniu przesilenia zimowego, tj. 25 grudnia.
Dla chrześcijan, nieznających dokładnej daty narodzin Zbawiciela, data ta miała znaczenie symboliczne. Chrystus-Światłość przychodząc na świat przezwyciężył ciemności grzechu, podobnie jak światło słońca coraz dłuższego dnia przezwycięża ciemności nocy.

Inna tradycja opierająca się na apokryfach Nowego Testamentu mówi, że poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca, zatem święto Jego narodzin musi przypadać 25 grudnia. Święto Bożego Narodzenia pojawiło się w Rzymie i upowszechniło się najpierw na Zachodzie. Nieco później obchody wprowadzone zostały także na Wschodzie: około 380 r. w Azji Mniejszej, następnie na Cyprze i w Antiochii, wreszcie w Egipcie, chociaż tam długo Boże Narodzenie obchodzono 6 stycznia.

Podobnie sprawa ma się z rokiem Narodzenia Pańskiego. Naukowcy informują, że rok 0 nie był rokiem narodzin Chrystusa. Wiadomo, że król Herod, który wspominany jest w Nowym Testamencie, zmarł w 4 w p.n.e., dlatego niektórzy badacze twierdzą że wtedy mógł narodzić się Jezus. Inni z kolei twierdzą, że gwiazda betlejemska mogła być kometą Haleya, która prawdopodobnie była bardzo widoczna w 12r. p.n.e. lub też kometą opisaną przez ówczesnych chińskich kronikarzy w 5r. p.n.e.

Dzień 25. grudnia miał znaczenie już w starożytności, bo oznaczał moment zimowego przesilenia dnia z nocą. Poza tym Wielkanoc wyznaczały pełnia Księżyca i wiosenne zrównanie dnia z nocą. Rok astronomiczny miał duży wpływ na układ tworzącego się roku liturgicznego.

Informacje pochodzą ze str. www.niedziela.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. enigma21 #3068062 6 cze 2021 20:43

    Poczęcie i narodzenie Izaaka, Jana Chrzciciela i Jezusa Zbawiciela, było o tym samym czasie w roku następnym. Według kalendarza lunarnego (Rdz 17,21; 18,10,14) Poczęcie i narodzenie Jana Chrzciciela, syna Zachariasza z 24 zmian kapłańskich (1Kron. 24,10) Było o tym czasie przy rozpoczęciu służby kapłańskiej. Ósmego dnia, pierwszego miesiąca według kalendarza lunarnego (Łuk. 1,5,13) Poczęcie i narodzenie Jezusa Zbawiciela było o tym samym czasie w roku świątynnym, 8 dnia 6 miesiąca według kalendarza lunarnego (Łuk 1,26, 36) Śmierć baranka paschalnego wskazywała na śmierć Jezusa Zbawiciela, w zastępstwie śmierci każdego z nas. Według kalendarza lunarnego w 1 miesiącu, czyli początkiem 1 miesiąca jest przełom połowy sierpnia i września (2Wj 12, 2) Baranek wzięty 10 dnia tego miesiąca i przechowywany do 14 tego miesiąca, i zabity o zmierzchu, czyli po zachodzie słońca jest 15 dniem, czyli według kalendarza rzymskiego jest to 29 dzień sierpnia po zachodzie (2Wj 12, 3-6: Mat. 26,17: Mar. 14,12: Łuk 22,7)

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5