Uroczyste odsłonięcie pomnika Siostry Antoniny Schneider
2016-11-21 11:46:25(ost. akt: 2016-11-21 13:36:32)
Wyjątkowa uroczystość odbyła się w ubiegłą niedzielę, 20. listopada w Lubawie. Mieszkańcy miasta, goście i siostry ze Zgromadzenia a Paulo wzięli udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika ku pamięci Siostry Antoniny Schneider.
Siostra Antonina Schneider żyła w latach 1901-1974, urodziła się niedaleko Poznania. Po wojnie w 1919r. rozpoczęła studia prawnicze oraz aktywnie działała w powstaniu wielkopolskim. W 1927r. wstąpiła do sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo w Poznaniu, a w 1933r. została delegowana do zgromadzenia w Lubawie. Tu założyła Dom Małego Dziecka, Dom Starców, a w szpitalu rozbudowała oddział zakaźny. W czasie drugiej wojny światowej prowadziła działalność konspiracyjną - wysyłała paczki do obozów, leczyła partyzantów, niosła pomoc dzieciom osadzonym w pobliskim obozie. Po wojnie siostra Antonina kontynuowała pracę w lubawskim szpitalu, nie zapominając o działalności charytatywnej. To dzięki jej pracy szpital przeżywał swoje najlepsze czasy: z pożytkiem dla mieszkańców świetnie funkcjonował oddział chirurgiczny, położniczy oraz wewnętrzny. Poza tym przywróciła do życia i rozbudowała Dom Dziecka, Dom Małego Dziecka, Dom Starców i przedszkole. Własnym zdrowiem przypłaciła późniejsze przejęcie tych placówek przez państwo. Ciężko chorując, zmarła 16 października 1974 r. Została pochowana na cmentarzu parafialnym.
W ubiegłą niedzielę ku pamięci zasług Siostry Antoniny odbyły się szczególne uroczystości. Najpierw w kościele pw. św. Barbary odbyła się msza św. w jej intencji, a po nabożeństwie liczba grupa mieszkańców i gości udała się w miejsce, gdzie usytuowano pomnik poświęcony pamięci Siostry. Obelisk znajduje się na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej naprzeciw szpitala św. Jerzego. Po poświęceniu pomnika i chwili zadumy goście przeszli do restauracji Spichlerz, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
W tym wydarzeniu wzięło udział wielu gości, m.in. władze samorządowe powiatu, miasta i gminy, przedstawiciele Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a' Paulo, dyrektorzy i pracownicy lokalnych instytucji i jednostek, Alfred Bielawski ze Szwajcarii - jeden z głównych inicjatorów powstania pomnika, mieszkańcy miasta i inne osoby.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez