Kopernik w kosmosie – polski astronauta zabierze na ISS diagram „De revolutionibus”

2025-05-02 21:50:06(ost. akt: 2025-05-02 21:52:41)

Autor zdjęcia: PAP

Po ponad 500 latach od rewolucyjnych odkryć Mikołaja Kopernika, jego dziedzictwo wzbija się ku gwiazdom.
29 maja 2025 roku w ramach misji Ax-4, polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, zabierze na Międzynarodową Stację Kosmiczną diagram z „De revolutionibus” – dzieła, które zmieniło postrzeganie Ziemi w kosmosie. Ten unikalny przedmiot, będący częścią polskiego dziedzictwa, nawiązuje do jednej z najważniejszych rewolucji naukowych w historii ludzkości.

Od Fromborka w kosmosie – symboliczne nawiązanie do Kopernika
Kopernik, który 500 lat temu wprowadził ludzkość na nowe ścieżki w astronomii, znów jest obecny w kosmosie. Diagram heliocentrycznego modelu świata, który zmienił historię nauki, stanie się jednym z elementów polskiego wkładu w misję kosmiczną. Jak podkreśla Krzysztof Wróblewski z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, celem była chęć przekazania czegoś symbolicznego i emblematycznego dla mistrza Mikołaja – „nieduży przedmiot, który można spakować do plecaka”.

Polak na ISS – kolejny krok w polskim podboju kosmosu
Sławosz Uznański-Wiśniewski, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, po raz drugi w historii Polski będzie częścią misji kosmicznej. Po 47 latach od lotu gen. Mirosława Hermaszewskiego, Polska ponownie znalazła się w czołówce światowej technologii kosmicznej. Uznański-Wiśniewski stanie się drugim Polakiem, który weźmie udział w misji kosmicznej, co stanowi ukoronowanie wieloletniego rozwoju technologicznego naszego kraju.

Z Polski na orbitę – dziedzictwo kulturowe na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Misja Ax-4 to nie tylko badania naukowe i testy technologiczne. Oprócz diagramu Kopernika, na ISS polecą także symboliczne przedmioty związane z polskim dziedzictwem – manuskrypt Mazurka Fryderyka Chopina, wiersze Wisławy Szymborskiej, a także krajka z regionalnego stroju ziemi łódzkiej. Te elementy kultury, które zostaną przeniesione w kosmos, mają przypomnieć światu o wyjątkowym wkładzie Polski w światową naukę, kulturę i historię.

Kopernik, technologia i polski rozwój
Misja Ax-4 to także ogromny krok w rozwoju technologii, które w przyszłości mogą poprawić komfort życia ludzi na Ziemi. Astronauci będą przeprowadzać eksperymenty naukowe i testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji. Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Paszyk, podkreśla, że takie działania przekładają się na realne korzyści, które z biegiem czasu wpłyną na jakość życia każdego z nas.

Po misji – powrót z kosmosu do Polski
Po zakończeniu misji, wszystkie zabytkowe przedmioty wrócą do Polski, gdzie trafią do muzeów i instytucji kultury. Start misji planowany jest na 29 maja 2025 roku, jednak termin może zostać zmieniony w zależności od warunków pogodowych i technicznych. Z pewnością jednak ta misja pozostanie w historii jako symbol polskiego wkładu w podbój kosmosu i kontynuację misji Mikołaja Kopernika – na Ziemi i wśród gwiazd.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B