O odpowiedzialności z uczniami Zespołu Szkół w Lubawie rozmawiali policjanci z KPP w Iławie
2024-10-08 19:12:28(ost. akt: 2024-10-08 19:12:48)
Policjanci z Komendy Powiatowej w Iławie przeprowadzili spotkania dotyczące odpowiedzialności z uczniami w Zespole Szkół w Lubawie. Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna, cyberprzemoc oraz zasady ruchu drogowego to tematy, na które rozmawiali z asp. szt. Joanną Kwiatkowską – oficerem prasowym KPP z Iławy i policjantami z KP w Lubawie - asp. szt. Sławomirem Kłosowskim i asp. szt. Marcinem Gubalskim.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie w Zespole Szkół w Lubawie przeprowadzili spotkania dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich. Dlatego spotkania rozpoczynali od omówienia, kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Policjanci wytłumaczyli co oznacza określenie czyn karalny, omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy prawo o ruchu drogowy. Młodzież dowiedziała się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Funkcjonariusze również poinformowali uczestników spotkania co to jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej a jakie wobec osoby pełnoletniej. Dzielnicowi podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
Policjanci poruszyli również tematy dotyczące cyberporzemocy przekazując uczniom kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci. Poinformowali, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się również agresja czyli m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Omówili z młodzieżą, co należy rozumieć również przez słowo agresja, przemoc i jakie są jej rodzaje. Wielokrotnie podkreślając również, iż nie można lekceważyć żadnych z form agresji a brak reakcji spowoduje, że przemoc pozostanie bezkarna. Dodając, że informowanie o tym, że ktoś dokucza, rani – nie jest skarżeniem, tylko szukaniem pomocy. Przypomnieli również o obowiązujących w szkole procedurach postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji przemocy oraz cyberprzemocy.
Funkcjonariusze porozmawiali również z młodzieżą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie zespołu szkół to młodzież, która często ma już swoje pierwsze uprawnienia bądź jest w trakcie kursu na prawo jazdy. Dodatkowo część uczniów codziennie dojeżdża lub przychodzi do szkoły także z okolicznych miejscowości. Policjanci uświadomili im, że idąc do szkoły często są rozkojarzeni, rozmawiając z koleżankami i kolegami nie zwracają uwagi na to co się dzieje na drodze.
Policjanci zachęcali również młodzież do pracy w policji. Wyjaśnili, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem, na czym polega jego praca oraz jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji.
Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog nie tylko z uczniami ale również z nauczycielami. Jest to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.
Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkań ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.
KPP Iława
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez