Empatia, otwarte serca i profesjonalna opieka

2024-09-13 14:16:03(ost. akt: 2024-10-03 07:29:52)

Autor zdjęcia: .

Oddział dziecięcy to w każdym szpitalu miejsce obok którego trudno się nie zatrzymać. Szczególnie, gdy za ścianą słychać płacz małych pacjentów. To zupełnie inny wymiar opieki, wymagający oczywistej wiedzy medycznej, ale także empatii, delikatności i wielkiego serca.
Na czele oddziału dla najmłodszych pacjentów Szpitala Powiatowego w Iławie stoi dr n.med. Jarosław Cielecki, człowiek, który samym swoim głosem i usposobieniem, potrafi uspokoić i wzbudzić zaufanie. Poza oczywistą wiedzą medyczną, zarówno dr. Cielecki, jak i cały personel pediatrii iławskiej, musi i ma w sobie niekończące się pokłady wyrozumiałości. Bo o ile dorosły człowiek potrafi sobie w szpitalnych realiach, lepiej lub gorzej poradzić, o tyle dla dziecka może to być bardzo trudne doświadczenie. A wszyscy dobrze wiedzą, że w powrocie do zdrowia potrzebne są leki, zabiegi i badania, ale także optymizm, nadzieja i spokój.


Nad dziećmi czuwa sztab specjalistów
— W oddziale dziecięcym szpitala w Iławie zajmujemy się leczeniem i diagnozowaniem wielu chorób dziecięcych. Z uwagi na to, że jesteśmy szpitalem rejonowym, to pewne jednostki chorobowe, które my tu diagnozujemy i przeprowadzamy szczegółowe badania wymagają dalszego uzupełniającego leczenia w szpitalu o wyższej referencyjności w szpitalu klinicznym. Jak jest taka potrzeba, dzieci są wysyłane do dalszej diagnostyki do szpitala w Olsztynie. Na szczęście nie ma wiele takich przypadków, większość badań i większość diagnoz przeprowadzamy u nas w oddziale — wyjaśnia dr n.med. Jarosław Cielecki.
Warto wiedzieć, że oddział zajmuje się leczeniem większości chorób wieku dziecięcego przede wszystkim : dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, chorób alergicznych, chorób skóry, układu moczowego , chorób zakaźnych a także innych . Dzieci przebywające na oddziale iławskiej pediatrii są konsultowane także ze specjalistami w zakresie okulistyki, laryngologii, neonatologii , kardiologii dziecięcej, chirurgii w razie potrzeby z neurologiem czy ortopedą
Z nowości jakie możemy zaoferować pacjentom możemy pochwalić się możliwością wykonywania diagnostyki kardiologicznej : dysponujemy kardiologiem dziecięcym , który wykonuje badania echo serca, zakładamy holter EKG , holter ciśnieniowy . Dzięki temu możemy lepiej diagnozować bóle w klatce piersiowej , szmery nad sercem , omdlenia, zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze. Poza tym zajmujemy się także kompleksową diagnostyką otyłości wykonujemy szereg badań hormonalnych , USG brzucha , konsultujemy pacjentów z dietetykiem , w razie potrzeby z psychologiem , wydajemy dzieciom zalecenia do domu, w razie potrzeby włączamy leki. Odział ma możliwość korzystania z bardzo dobrego zaplecza diagnostycznego. W razie potrzeby korzystamy z tomografii komputerowej , rezonansu magnetycznego , wykonujemy dużą liczbę badań RTG , USG .

Nowoczesne USG
— Od kilku miesięcy mamy dostęp do nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego, na którym wykonujemy praktycznie wszystkie rodzaje badania ultratrasonograficznego- brzucha , tarczycy , szyi , węzłów chłonnych , płuc , moszny , tętnic nerkowych , głowy , tkanek miękkich . Wykonywane jest także echo serca , aparat ma opcję elastografii . Mamy też bardzo szerokie możliwości diagnostyczne, jeżeli chodzi o nasze laboratorium. Wykonywane są badania , także specjalistyczne, które przekraczają możliwości innych szpitali powiatowych. Nasze laboratorium prężnie funkcjonuje. — opowiada lekarz pediatra Ewa Swiniarska .

Opieka i oferta na najwyższym poziomie
To niewątpliwie bardzo budujące, szczególnie dla rodziców małych pacjentów, że iławska lecznica ma w swojej ofercie dużo więcej niż powiatowy szpital mieć powinien. Na wielu płaszczyznach może stawać ramię w ramię z ofertą szpitali o wyższej referencyjności. Oznacza to, że więcej można zrobić na miejscu, bliżej domu pacjenta.
— Szpital dostał też z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aparat do diagnostyki sepsy. To jest aparat, który pozwala w krótkim czasie precyzyjnie określić, z jakim patogenem mamy do czynienia w chorobach infekcyjnych, przy podejrzeniu posocznicy, czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ale także innych — dodaje lek Ewa Swiniarska.
Rola rodzica w hospitalizacji dziecka jest nieoceniona. W iławskim szpitalu rodzice mogą być cały czas przy dziecku. Są stworzone odpowiednie warunki dla opiekunów, wygodne łóżka i całe zaplecze sanitarne. Jest także sala zabaw.
— Część foteli do spania dla rodziców dostaliśmy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, są naprawdę bardzo wygodne I funkcjonalne — podkreśla dr n.med. Jarosław Cielecki i dodaje z dumą, że dziećmi opiekuje się bardzo wysokospecjalistyczna kadra pielęgniarek — Większość z pań pielęgniarek ma specjalizację z opieki pediatrycznej. I rzeczywiście niezwykle troskliwie i czule zajmują się maluchami. Dysponujemy również wszystkimi lekami, które są niezbędne w leczeniu chorób dziecięcych, są to leki również w pierwszej linii bardzo nowoczesne. Mamy je w różnych dawkach i w różnych postaciach. Cała gama leków, które się stosuje w Polsce w pediatrii, jest także u nas dostępna, stosujemy je w leczeniu na co dzień.


Nie unikajmy szczepień
— W ubiegłym roku mieliśmy potwierdzone przypadki krztuśca z ogniska w rejonie. Mamy określone standardy diagnostyczne opracowane wspólnie z pielęgniarką epidemiologiczną, odpowiadamy na bieżące potrzeby epidemiologiczne — mówi lek Ewa Świniarska, która wraz z dr Cieleckim zauważają braki w szczepieniach u dzieci — Niestety spotykamy się coraz częściej z tym, że część dzieci nie jest zaszczepiona wszystkimi szczepieniami wynikającymi z kalendarza szczepień, który jest przecież obowiązkowy w Polsce. Wiele rodziców sobie nie zdaje sprawy, że te szczepienia są dobrodziejstwem cywilizacji. Naukowcy wymyślili i stworzyli szczepienia żeby z nich korzystać. A mimo to rodzice czasami zaniedbują ten obowiązkowy kalendarz szczepień. Część rodziców niestety świadomie rezygnuje ze szczepień, nie wiedząc jaką krzywdę wyrządza dzieciom, bo dziecko jest nieświadome tego — mówi dr Cielecki. — My to obserwujemy na pediatrii i staramy się robić wszystko, żeby te dzieci, które nie były zaszczepione, żeby zostały zaszczepione. Edukujemy rodziców, żeby nie rezygnowali ze szczepień, a wręcz przeciwnie, żeby tego pilnowali, bo to jest dobrodziejstwo dla ich dzieci. To jest zdrowie na przyszłość. Teraz czas na szczepienia przeciw grypie —dodaje lek Ewa Świniarska


BINGO w Szpitalu Powiatowym w Iławie
Gabriela Kołecka z Lubawy pojawiła się z wizytą na oddziale dziecięcym szpitala w Iławie. Odwiedziła wszystkie przebywające tam dzieci, w wesołym i kolorowym stroju, zaopatrzona w gry, zabawki i pomysły na spędzenie czasu z małymi pacjentami.
— Pomysł wolontariatu na iławskim oddziale dziecięcym, pojawił się w momencie problemów zdrowotnych moich i najbliższych w rodzinie. Zarówno mąż jak i ja podczas pobytu w szpitalu, byliśmy dobrze zaopiekowani, jednak czas spędzony na szpitalnym łóżku nigdy nie jest łatwy, nawet przy najlepszej opiece. Tym bardziej rozumiem, że szczególnie samopoczucie dziecka w szpitalu jest pełne niepokoju i lęków. Odsunięcie ich zmartwień choć na chwilę, wydało mi się dobrym pomysłem — opowiada pani Gabrysia, która ma już za sobą wolontariat w placówce medycznej — Będąc wolontariuszem w Centrum Zdrowia Dziecka nabyłam doświadczenia, a wcześniej ukończone szkolenia w Warszawskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, stwarzały taką możliwość. Niestety pandemia zamknęła projekt współpracy w Warszawie, stąd pomysł, by zaangażować się tu na miejscu.
Wejście na oddział dziecięcy z kolorowymi balonikami nie jest możliwe ot tak. Cały pomysł musiał być omówiony z dyrekcją i kadrą szpitala. Trzeba było dopełnić wszelkich formalności, wykonać badania.
— Bardzo się cieszę, że ten nakład finansowy nie zniechęcił osób zadeklarowanych w przyłączenie się do projektu. Ponosimy koszty drobnych upominków dla dzieci, one wywołują dodatkową radość i zostawiają pamiątkę po wspólnej zabawie. Więc jeśli znalazłyby się osoby, firmy, które chciałyby nas wesprzeć, będzie nam bardzo miło — apeluje pani Gabriela. Bo to jest właśnie doskonały przykład możliwości pomagania. Jedni mogą przekazać dobra materialne, inni czas, uwagę i serce. Jedna i druga forma pomocy jest ważna i potrzebna, dlatego dobrze, gdyby się wzajemnie uzupełniały.
Gabriela Kołecka swoim pomysłem zaraziła kilka innych osób, wspólnie działają pod szyldem "BINGO - jestem tu żeby Ci pomóc".
— Do współpracy w wolontariacie namówiłam jeszcze 6 osób. Zależało mi na grupie osób, które będą się wymieniać, aby w każdą niedzielę dzieci miały jakąś atrakcję, a rodzice wytchnienie. To naprawdę nic trudnego, ale wiem, że znaczy wiele dla osób przebywających w szpitalu. Mali pacjenci na moment mogą się przenieść do innego świata, rodzice zwyczajnie wyjść, odpocząć, przespacerować się — opowiada pani Gabrysia — Dzielmy się sobą, każdy z nas ma coś wyjątkowego, a czas podarowany drugiemu człowiekowi jest bezcenny. Często wystarczy tylko być, być obok. Pomagając wspólnie, możemy zrobić więcej, pomagając głośno, możemy dać przykład i wiarę w to, że można — podsumowuje Gabriela Kołecka.
Wolontariuszki BINGO to: Anna Garwacka, Agnieszka Banacka, Magdalena Kamińska, Martyna Kochalska, Iwona Malik, Dorota Wrońska i Gabriela Kołecka. Osoby, które zechcą materialnie wspomóc wolontariat "Bingo" mogą się zwrócić bezpośrednio do pani Gabrysi przez messenger. W razie trudności prosimy o kontakt z redakcją Życia Powiatu Iławskiego a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Oddział Pediatryczny dysponuje 18 łóżkami, rozmieszczonymi w 5- 4-3-2- i 1-osobowych salach wyposażonych w większości we własny węzeł sanitarny. W Oddziale diagnozowane i leczone są dzieci od okresu noworodkowego do 18 roku życia. Oddział pełni stały ostry 24 godzinny dyżur i ściśle współpracuje z pododdziałem Neonatologicznym. Personel medyczny Oddziału stanowi wysoko wykwalifikowany i doświadczony zespół lekarski, wśród którego znajdują się specjaliści z tytułem doktora nauk medycznych, specjaliści pediatrii, medycyny ratunkowej, onkologii i hematologii dziecięcej, kardiologii czy immunologii i farmakologii klinicznej oraz personel pielęgniarski ze specjalizacją pediatryczną, chirurgiczną i anestezjologiczną. W trakcie hospitalizacji rodzic może przebywać w Oddziale wraz z dzieckiem oraz uczestniczyć w procesach diagnostyczno-terapeutycznych, uzyskując na bieżąco rzetelne informacje na temat stanu zdrowia swojego dziecka. Oddział posiada odpowiednie warunki umożliwiające komfortowy pobyt rodzica z dzieckiem, także dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Do dyspozycji rodziców znajdują się niezbędne urządzenia takie jak: lodówka, mikrofalówka czy czajnik elektryczny.
Kolorowe sale i korytarze Oddziału ozdobione są rysunkami zwierząt co sprzyja stworzeniu przyjaznej atmosfery i odwraca uwagę małych pacjentów od uciążliwych badań czy przeprowadzanych zabiegów w trakcie hospitalizacji. W Oddziale znajduje się również świetlica/bawialnia wyposażona w zabawki, książeczki i kolorowanki, w której mali pacjenci mogą spędzić beztroski czas na zabawie.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B