Do sanatorium z ZUS

2024-09-10 08:39:16(ost. akt: 2024-09-23 07:34:28)

Autor zdjęcia: PAP

O tym, że ZUS wypłaca emerytury, renty i wielu innych różnych świadczeń wie każdy, ale już niewielu, że zajmuje się też rehabilitacją leczniczą. Dzięki ZUS można pojechać do sanatorium i to za darmo.
Zwykle wyjazd do sanatorium kojarzy się nam z NFZ, który pokrywa znaczną część kosztów. Ale do sanatorium kieruje też ZUS, który w tym roku obchodzi 90 lat istnienia. Tylko ubiegłym roku lekarze orzecznicy ZUS na Warmii i Mazurach skierowali na rehabilitację leczniczą niemal 1000 osób, z tego z Oddziału ZUS w Olsztynie - 536 osób, a z Oddziału ZUS w Elblągu - 457.
Z programu rehabilitacji możemy skorzystać, jeśli z powodu choroby czy urazu jesteśmy zagrożeni utratą zdolności do pracy. A ponadto, gdy jesteśmy jesteśmy ubezpieczeni w ZUS, albo pobieramy zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, albo pobieramy rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę, staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą (wniosek PR-4) może wystawić każdy lekarz, u którego się leczymy. Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście do ZUS, lekarz prześle go elektronicznie Wniosek składamy w dowolnej placówce ZUS (chyba, że został wysłany przez lekarza elektronicznie).
— Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia wydaje lekarz orzecznik ZUS — mówi Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego. — Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku.
Na badanie u lekarza orzecznika należy pamiętać, aby zabierać dokumentację
z leczenia.
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Możemy być skierowani na rehabilitację w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym.
— Warto pamiętać, że taki wyjazd czy też leczenie na miejscu nic nie kosztuje. To ZUS ponosi całkowity koszt, łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania
i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznej — dodaje Anna Grabowska.
Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są na terenie całej Polski, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju, Krynicy Zdrój, Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie czy Ciechocinku.
Więcej informacji jak skorzystać z sanatorium z ZUS znaleźć można na stronie internetowej ZUS.
am

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B