Całkiem niedaleko nas zaczną budować największy park rozrywki w Polsce

2024-08-28 11:22:08(ost. akt: 2024-08-29 08:01:14)

Autor zdjęcia: Energylandia

Starostwo olsztyńskie wydało pozwolenie na budowę 600-metrowego rollercoastera w parku rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem.
Budowa rollercoastera, czyli kolejki górskiej, to wstępna faza realizacji projektu – zapowiadanego jako największy park rozrywki w Polsce. Na razie więc w Łutynówku zagospodarowanych będzie około 5 z 300 hektarów terenów przeznaczonych pod tę inwestycję. Stanie na nich kolejka oraz obiekty niezbędne do jej funkcjonowania. Podwieszony na słupach tor, po którym poruszać się będą wagoniki z pasażerami, liczyć ma ok. 600 metrów. Na trasie pojawią się ostre zakręty, gwałtowne spadki i wzniesienia do ok. 23 metrów nad poziomem gruntu. Obiekt ma być czynny od maja do października.

— Czekamy na informacje od inwestora dotyczące fizycznego rozpoczęcia prac i mam nadzieję, że wspólnie wbijemy pierwszą łopatę — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. I dodaje: — No i na pierwszy przejazd „naszym” rollercoasterem, który, mam nadzieję, odbędzie się już wiosną przyszłego roku.

W Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego firma Village zgłosiła już formalne rozpoczęcie prac.

Starosta podkreśla, że budowa parku rozrywki w Łutynówku ma ogromne znaczenie dla regionu. — Park odmieni pojmowanie turystyki na Warmii i Mazurach. Przyciągnie młodych ludzi z dziećmi, którzy w atrakcyjny sposób będą chcieli spędzić czas. Wpłynie także na rozwój gospodarczy regionu. Już teraz spotykamy się z ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorstw, które chcą inwestować w hotele, gastronomię oraz obiekty pod wynajem — mówi Andrzej Abako.

— Chcąc poprawić dostępność do parku w Łutynówku, zamierzamy zmodernizować drogę prowadzącą do tej miejscowości. W planach jest też budowa ronda w Olsztynku, w grę wchodzi również szansa na budowę obwodnicy Olsztynka od strony Szczytna — zapowiada starosta.

Z dostępnych dokumentów wynika, że budowa parku rozrywki w Łutynówku ma przynieść znaczące korzyści dla rozwoju gospodarczego regionu, bo na pewno przyciągnięcie turystów z Polski i Europy oraz stworzy nowe miejsca pracy. Realizacja inwestycji ma zwiększyć wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków od nieruchomości oraz innych opłat​​. Park powstanie na obszarze dawnego PGR-u w Łutynówku.

Temu, co się dzieje w Łutynówku, bacznie przyglądają się władze Olsztynka. — Ta inwestycja jest nam bardzo potrzebna. Jesteśmy gminą turystyczną. Mamy kilka tysięcy miejsc noclegowych — mówi Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka. — Mamy też około 40 jezior. Jednak brakuje nam infrastruktury, która pozwoli w sposób profesjonalny spędzić czas. Park rozrywki to także nowe miejsca pracy, co jest nie bez znaczenia.

Czy przez budowę parku rozrywki w Łutynówku Olsztynek stanie się rozpoznawalny w skali kraju? — Myślę, że tak się stanie. Jestem też przekonany, że inwestorowi też będzie zależało na jak najszerszym rozreklamowaniu swojej inwestycji, co przełoży się na pewno na ogromne zainteresowanie — twierdzi burmistrz Olsztynka.
Tym, co wyróżni nowy park rozrywki na tle innych podobnych miejsce w Polsce i Europie, ma być wieża swobodnego spadania. Atrakcja polega na wjeździe windą na znaczną wysokość, następnie gwałtownym i niespodziewanym spadaniu oraz hamowaniu. Tego typu atrakcja nie jest nowością, jednak wieża pod Olsztynem ma być najwyższa na świecie.

Będzie ona najwyższa wśród tych, które znajdują się w parkach rozrywki. Jej wysokość wyniesie 150 metrów.

Sam park ma tematycznie nawiązywać do regionu Warmii i Mazur. Inwestor ma już doświadczenie z podobnymi obiektami. Odpowiada m.in. za zadaszony park Mandoria, który znajduje się w Rzgowie pod Łodzią. Park w całości wystylizowano na XVI-wieczne miasto handlowe.

Inwestorem parku rozrywki w Łutynówku jest Grupa Ptak. Antoni Ptak w 1993 roku rozpoczął budowę Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie, które jest największym tego typu obiektem w środkowej Europie. Potem były kolejne inwestycje. Teraz Ptak przymierza się do interesów na rynku nieruchomości.
Grzegorz Szydłowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5