Jaka krew jest nam potrzebna?

2024-07-03 12:42:52(ost. akt: 2024-07-26 09:12:31)

Autor zdjęcia: gov

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, więc potrzebujący mogą ja otrzymać tylko od innych ludzi. Krew jest potrzebna szczególnie w czasie wakacji, kiedy dawców jest nieco mniej niż zwykle.
Cieszy jednak przede wszystkim to, że w naszym regionie stale przybywa krwiodawców. — Krew regularnie oddają nie tylko dawcy stali. Coraz częściej pojawiają się również dawcy jednorazowi. Zgłaszają się do nas osoby, które przekazują nie tylko samą krew, ale osobno jej składniki, czyli osocze oraz płytki krwi — powiedziała Grażyna Kula. Dyrektor RCKiK poinformowała, że na terenie Warmii i Mazur najpotrzebniejsze są trzy grupy krwi: 0Rh-, ARh+ oraz 0Rh+.
— Pierwsza z tych trzech grup jest niezwykle rzadka. Natomiast grupy ARh+ i 0Rh+ należą do powszechnych. Każda z nich, jak i inne grupy krwi, będą bardzo potrzebne — dodaje Grażyna Kula. Według danych częstotliwość występowania grupy 0Rh- w Polsce wynosi jedynie 6 proc. Grupy ARh+ i 0Rh+ wynoszą kolejno 32 i 31 proc. O ile to w okresie jesienno-zimowym pojawia się wielu dawców (czasami występuje nawet nadmiar w donacjach krwi), tak podczas wakacji dawców jest nieco mniej. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca wszystkich do wzięcia udziału w akcji poboru krwi na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
— W okresie wakacyjnym stali dawcy wyjeżdżają na urlopy i nie zawsze są dostępni. Mniej jest również dawców jednorazowych. Innym powodem są różne losowe wypadki, których podczas wakacji jest bardzo dużo, a osoby poszkodowane wymagają niekiedy pomocy w kwestii krwiodawstwa. Na wakacje zaplanowanych jest również sporo operacji — powiedziała Grażyna Kula. Pobrana krew jest niezbędna, aby dostarczać ją szpitalom w celu uratowania komuś życia. Krew można oddawać w siedzibie RCKiK w Olsztynie przy ul. Malborskiej 2 lub w terenowych oddziałach w Bartoszycach, Iławie, Elblągu, Giżycku i Pasłęku. Na terenie największych miast Warmii i Mazur organizowane są również akcje wyjazdowe poboru krwi.
Aby oddać krew, dawca musi mieć skończone 18 lat (jednocześnie mieć nie więcej niż 65 lat), ważyć co najmniej 50 kilogramów oraz być zdrowym. Pobranie krwi nie może wywołać skutków ubocznych dla odbiorcy lub dla samego dawcy.
Janusz Siennicki


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5