Jesteś na wakacjach? Nie informuj o tym mediach społecznościowych

2024-06-09 20:21:06(ost. akt: 2024-07-05 08:25:56)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: freepik

W obecnych czasach ludzie chwalą się na wszelkich portalach społecznościowych swoimi wycieczkami, pokazując zdjęcia z odległych zakątków.
Należy jednak podchodzić do takiego zachowania z dużą dozą ostrożności, ponieważ pokazując publicznie, że jesteśmy na wczasach, dajemy jasny sygnał, że nasz dom stoi pusty. To może być gratka dla złodziei.

Nadchodzą wakacje, czyli czas, w którym często podróżujemy, opuszczamy domy i spędzamy czas z daleka od swojego miejsca zamieszkania. Panuje również trend na pokazywanie w szeroko rozumianych mediach społecznościowych, w jaki sposób aktualnie spędzamy czas. Ludzie często zamieszczają zdjęcia z miejsc, które aktualnie zwiedzają, bądź publikują posty, oznaczając swoją lokalizację, tak aby znajomi mogli wiedzieć, co u nich słychać. W natłoku towarzyszących nam emocji, wywołanych wakacjami, należy jednak pamiętać, że media społecznościowe są ogólnodostępne, przez co mogą być źródłem informacji dla przestępców, którzy tylko czekają na jakąkolwiek wzmiankę o opuszczeniu przez nas domu i pozostawieniu go bez opieki.

Jak zachować więc czujność i bezpieczeństwo? Mamy dla was kilka prostych zasad, które z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa waszego domu i mienia, które się w nim znajduje:

- Nie publikuj w mediach społecznościowych informacji wskazujących bezpośrednio na fakt, że jesteś z daleka od domu. Może zastanów się nad opublikowaniem zdjęć z wycieczki dopiero po powrocie z niej? Po co poświęcać cenny czas na wakacjach na publikowanie postów i zdjęć? Spędź ten czas aktywnie, a zdjęciami pochwal się po powrocie do domu. To uchroni cię przed nieświadomym poinformowaniem złodzieja o tym, że twój dom stoi pusty, co tworzy okazję złodziejowi.

- Jeśli masz taką możliwość, poproś zaufane osoby z najbliższego otoczenia o „rzucenie okiem” na twoje mieszkanie czy dom. To nic nie kosztuje, a może uchronić twoje domostwo przed złodziejem, który zauważy, że domostwem ktoś się opiekuje.

- Jeśli masz taką możliwość, zainstaluj alarm, który pozostaw włączony na czas wyjazdu. Hałas pochodzący z alarmu może odstraszyć złodzieja, a co za tym idzie zwrócić uwagę sąsiadów na zaistniałą sytuację.

Pamiętajmy, że w domach posiadamy niejednokrotnie swój majątek życia. Nie pozwólmy więc aby nasze zachowanie przyczyniło się do jego utraty.

bsz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5