Program „Dni Grunwaldu 2024”

2024-07-04 07:25:15(ost. akt: 2024-07-04 16:26:06)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Inscenizacja, upamiętniająca starcie na Polach Grunwaldzkich z 1410 roku, odbywa się co roku Polach Grunwaldzkich. W wyjątkowym historycznym widowisku bierze udział ponad 2 tys. rycerzy z Polski, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Ich inscenizowane starcie ogląda corocznie ponad 100 tys. widzów. W obozach rycerskich, które oglądać można kilka dni przed inscenizacją warunki życia średniowiecznego odtwarza 4 – 5 tys. rekonstruktorów.
Nie inaczej będzie w tym roku podczas XXVI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.

10.07.2024 – ŚRODA
11.00 – IV Turniej Stowarzyszenia Łuczników Pomorza „SłuP” „O Antałek Podkomorzego” (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego. (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IX Turniej Bojowy Seniorów 40+ (Chorągiew Śląska)
12.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. I (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Kobiet (Chorągiew Śląska)
17.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
20.00 – X Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball – „Grundial 2024” (Chorągiew Krakowska)
20.30 – III Reko Potańcówka na Polach Grunwaldu (Chorągiew Śląska)

11.07.2024 – CZWARTEK
9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – III Turniej łuczniczy „MAESTRO” – (niecka obok obozu „Kuglarzy”, Chorągiew Wallenroda)
10.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. I (Chorągiew Gończa)
13.00 – VII Grunwaldzki Konkurs Trunków Domowych (Chorągiew Ziemi Łęczyckiej)
13.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. II (Chorągiew Gończa)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. II (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Bule (Pétanque) – Eliminacje (Obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
17.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – FINAŁ (Chorągiew Gończa)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – „MELLE” – Bojowy Turniej Chorągwi (Chorągiew Gończa)

12.07.2024 – PIĄTEK
9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholi Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – II Grunwaldzki Turniej Włóczni i Tarczy (Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska)
9.45 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. III (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – XII Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych wg XIV wiecznych traktatów traktatów (OBÓZ – Chorągiew Mazowiecka „Siemowita”)
12.30 – „Grunwaldzkie Wici”
14.00 – Turniej łuczniczy “EFENDI” (pole bitwy po Wiciach, Chorągiew Mazowiecka „Janusza”)
14.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – Turniej bojowy “Samowtór”, walki 2vs2 (Chorągiew Podolska)
15.00 – Historia ptaków łowczych cz. I – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
17.00 – Próba generalna XXVI Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
17.30 – Historia ptaków łowczych cz. II – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu” (Chorągiew Gończa)
19.00 – Wigilia – Akatyst ku czci Matki Bożej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej, liturgia w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej
20.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. I. (scena u Rycerzy)

13.07.2024 – SOBOTA
9.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – X Młodzieżowe Mistrzostwa w Walkach Rycerskich – Eliminacje w Chorągwi Podolskiej
10.00 – Przedbitewna Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg formularza z 1410r, j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.45 – Uzbrojenie lekkozbrojnego w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy)
11.00 – Bule (Pétanque) – Finał (obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
11.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ (Chorągiew Podolska)
11.45 – Uzbrojenie Rycerza w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy)
12.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ c.d. (Chorągiew Podolska)
12.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
13.30 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
14.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15.00 – XXVI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
16.00 – Historia ptaków łowczych – „Szponem i Mieczem” (plac turniejowe)
17.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
19.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. II (scena u Rycerzy)

14.07.2024 – NIEDZIELA
8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.00 – Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg formularza z 1410r, j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza).

Serdecznie zapraszamy!
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5