7 tysięcy złotych wyłudzeń od mieszkańców Lubawy

2024-02-07 06:50:50(ost. akt: 2024-02-07 06:52:03)

Autor zdjęcia: KPP

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie zakończyli aktem oskarżenia postępowanie dotyczące oszustw. 46-latek miał pomóc w sporządzeniu pism odwoławczych, wniosków o zawarcie ugody czy złożyć pisma procesowe. Jednak jak się okazało nie posiadał do tego kwalifikacji, a wcześniej odbywał już karę pozbawienia wolności za podobne oszusta. Mężczyzna po raz kolejny ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem. Teraz grozi mu do 12 lat więzienia.
Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Lubawie od pewnego czasu intensywnie pracowali nad sprawą wyłudzeń od mieszkańców Lubawy sporej sumy pieniędzy - chodziło o prawie 7000 złotych. Pokrzywdzeni potrzebowali pomocy w sporządzeniu pism odwoławczych, wniosków o zawarcie ugody, planu ratalnego, a także złożenia pism procesowych. Postanowili skorzystać z usług poznańskiej kancelarii.

Pracujący w niej 46-latek, od czerwca 2020 roku do lutego 2021 roku pobierał od pokrzywdzonych gotówkę na różne opłaty w sprawach, w których miał ich reprezentować. Jednak jak się później okazało, mieszkaniec Poznania oszukał mieszkańców Lubawy co do posiadanych kwalifikacji i możliwości wywiązania się z umów i zleceń.

Wykonane przez lubawskich policjantów czynności oraz zebrany materiał dowodowy pozwoliły na wszczęcie postępowania, które prowadziła Prokuratura Rejonowa w Iławie. Okazało się, że 46-latek odbywał już karę pozbawienia wolności za oszustwa. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mieszkańcowi Poznania kolejnych zarzutów. Natomiast postępowanie zakończono aktem oskarżenia, który został już przesłany do sądu.
Kodeks karny za oszustwo w warunkach tzw. „recydywy” przewiduje karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP Iława
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5