Maciej Radtke: Czy będę kandydował na stanowisko burmistrza miasta? Tak, będę

2024-02-05 09:30:48(ost. akt: 2024-02-05 09:44:13)

Autor zdjęcia: archiwum Macieja Radtke

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia 2024. Będziemy wybierać burmistrzów, wójtów, radnych.
Burmistrz Lubawy Maciej Radtke poinformował w swoich mediach społecznościowych, że ponownie będzie ubiegał się o fotel burmistrza.
— Nie ma zmiłuj… W samorządzie ten czas jest nieuchronny. Co jakiś czas trzeba formalnie poddać się ocenie Mieszkańców. Formalnie, bo będąc na świeczniku - „razy”, oceny i opinie zbiera się każdego dnia. Oficjalna kampania wyborcza trwa od paru dni. Odpowiadam, bo wielu z Was pyta. Czy mogę kandydować? Tak, mogę. Czy będę kandydował na stanowisko burmistrza miasta? Tak, będę.— napisał Maciej Radtke.

Burmistrz poinformował także, że Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Radtke został oficjalnie zarejestrowany i wystawi również kandydatów na radnych we wszystkich 15 okręgach wyborczych w Lubawie.
Czy będą niespodzianki?
— Parę, bo doświadczonej i sprawdzonej Drużyny, która cieszy się społecznym szacunkiem i zaufaniem, się nie zmienia — podkreśla burmistrz i dodaje, że bezwzględnie rozliczą się z programu wyborczego sprzed 5 lat — Pokażemy, że ponad 90 procent wyborczych obietnic zostało spełnionych. Sukcesywnie będziemy proponować Mieszkańcom nowe zamierzenia. Z pewnością będą dalszym ciągiem tego, co od lat dzieje się w mieście, czyli zmian na lepsze.

Maciej Radtke wraz ze swoim komitetem wystartuje pod hasłem: Kontynuacja. Lubawa. Wspólna sprawa.

Przypomnijmy, w poprzednich wyborach w 2018 roku, na urząd burmistrza miasta kandydowały trzy osoby. Wygrał Maciej Radtke uzyskując 58.58%. Na burmistrza głos oddało 2 498 wyborców w Lubawie. Drugi był Mateusz Szauer, dziś wicewojewoda województwa warmińsko - mazurskiego, uzyskał on wówczas 36.35%, co dało 1 550 głosów. Trzeci był kandydat Tomasz Rogowski, na którego głosowało 216 osób (5.07%).


>>> 12 lutego upłynie termin na zawiadomienie odpowiednio PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.
>>> Do 4 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.
>>> Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca.
>>> do 14 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
>>> Do 13 marca PKW musi przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
>>> Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
>>> Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 7 do 21.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem wybory samorządowe wypadały jesienią 2023 roku, a to dlatego, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat. Także jesienią 2023 wypadał konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych. Według polityków PiS nastąpiłaby kolizja terminów wyborczych. Stąd przygotowany przez partię rządzącą, i przyjęty 29 września 2023 roku przez Sejm projekt ustawy przedłużającej kadencję samorządów o pół roku. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad. Ta kończy się 30 kwietnia 2024 r. Oznacza to, że wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r. Premier Tusk podał najbardziej prawdopodobne daty wyborów samorządowych i jest to 7 kwietnia oraz 21 kwietnia w przypadku drugiej tury elekcji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5