[ZDJĘCIA] Gmina Lubawa podsumowała rok na Noworocznej Konferencji

2024-01-27 07:09:59(ost. akt: 2024-01-27 07:26:49)

Autor zdjęcia: UG Lubawa

W środę 24 stycznia odbyła się Konferencja Noworoczna podsumowująca działalność inwestycyjną, kulturalną i społeczną gminy Lubawa. Spotkanie było okazją do zaprezentowania najważniejszych zadań realizowanych w okresie ostatnich dwunastu miesięcy.
Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: poseł na Sejm Andrzej Śliwka, Mateusz Szauer, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Bernadeta Hordejuk - przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dariusz Kaczmar – zastępca dyrektora departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, który reprezentował Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Nie zabrakło także przedstawicieli wojewódzkich instytucji związanych z rolnictwem: radnego wojewódzkiego i dyrektora Warmińsko-Mazurskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie Grzegorza Kierozalskiego, Damiana Godzińskiego, dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Łukasza Bartkowskiego - zastępcy dyrektora Warmińsko-Mazurskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie.

W spotkaniu wzięli udział wicestarosta powiatu iławskiego Marek Polański, starosta powiatu nowomiejskiego Andrzej Ochlak oraz wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele biznesu, służb mundurowych, duchowieństwa na czele z ks. dziekanem Marcinem Staniszewskim, reprezentanci ochotniczych straży pożarnych, klubów seniora, kół gospodyń wiejskich, ludowych zespołów sportowych i kół łowieckich; radni, sołtysi oraz kadra kierownicza i pracownicy Urzędu Gminy Lubawa oraz jednostek podległych.

Najważniejsze działania gminy ubiegłego roku zostały przedstawione w filmie.
Po projekcji filmu głos zabrał wójt Tomasz Ewertowski, dziękując wszystkim osobom, instytucjom i podmiotom za dobrą współpracę oraz zaangażowanie w kreowaniu rozwoju naszej samorządowej wspólnoty.

Głos zabrali także zaproszeni goście, podkreślając rolę i znaczenie Gminy Lubawa w regionie oraz dobrą współpracę w realizowaniu wielu zadań i przedsięwzięć.
Na zakończenie spotkania wójt Tomasz Ewertowski wzniósł toast noworoczny symboliczną lampką szampana.

Po części oficjalnej goście mieli okazję spróbować m.in. regionalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczepankowa.


Zwieńczeniem tegorocznej Konferencji Noworocznej Gminy Lubawa był niezapomniany koncert - pochodzącej z Prątnicy - Marceliny Rucińskiej. Skrzypaczka wykonała kilka utworów solo oraz z towarzyszeniem kolegów ze szkoły muzycznej: Piotra Olesza i Rio Ueyama.

Uczestnicy konferencji mieli wyjątkową okazję posłuchać utworów:
II Sonata na skrzypce solo a-moll BWV 1003 Allegro -J S. Bach Marcelina
Georg Fredrich Handel/ Johan Halvorsen - Passacaglia na skrzypce i wiolonczele
R. Vilbac – Trio dramatyczne na tematy z opery „Czarodziejski Flet” Mozarta
Johannes Brahms – Trio fortepianowe H-dur opus ósme Allegro con brio
Marcelina była uczennicą Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach i już wówczas odnosiła sukcesy krajowe i europejskie.

Ta młoda skrzypaczka, uczennica Szkoły Podstawowej im Teofila Ruczyńskiego w Prątnicy, w 2016 roku w Dolnym Kubinie na Słowacji podczas 20-tego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Bohdana Warchała, zdobyła I miejsce ex aequo z przedstawicielem Czech.

W kwietniu 2017 roku podczas IX International „Competition Giovani Musicisti - Città di Treviso”, jako niespełna wówczas 10-letnia skrzypaczka zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Marcelina otrzymała od jury 98 pkt na 100 możliwych.
Warto w tym miejscu wspomnieć wspaniały koncert, który w grudniu 2019 roku Marcelina dała z filharmonikami w Żilinie na Słowacji. Koncert ten był jedną z nagród za zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe’’.
Marcelina dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Od 2020 r. uczęszcza do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie – w klasie prof. Magdaleny Szczepanowskiej i prof. Agnieszki Cypryk.

źródło: UG Lubawa
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5