Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

E-sport alternatywą w czasie pandemii

Gdy z powodu koronawirusa opustoszały stadiony i hale sportowe, zamknięte zostały uczelnie i szkoły, wolny czas wypełnia coraz skuteczniej e-sport, który może być jedną z alternatyw dla lidzbarskiej młodzieży.

E-sport, czyli electronic sport to rywalizacja w sieciowych grach komputerowych. Zawodnicy uruchamiają grę na swoich komputerach i łączą się z innymi graczami w internecie. Podobnie jak w tradycyjnym sporcie są zawodnicy amatorzy i zawodowcy, tak i tu mamy do czynienia nie tylko z graniem dla frajdy, ale i z profesjonalistami, dla których granie w League of Legends, Counter Strike’a czy Fifę jest zawodem. Bardzo intratnym zawodem, gdy weszło się do światowej czołówki.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie traktował e-sportu poważnie. Wszyscy jednogłośnie uważali, że gry komputerowe to zabawa dla dzieci i nigdy nie wzbudzą u ludzi emocji porównywalnych z tymi, które wywołują chociażby mecze piłkarskie. Pomysł, że ktokolwiek mógłby zarabiać pieniądze na graniu w gry, to już w ogóle była utopia.

W e-sporcie, jak i w tradycyjnym sporcie zawodnicy długo i ciężko trenują, aby osiągnąć mistrzostwo, a w rozgrywce potrzebne są: koordynacja ręka-oko, refleks, umiejętność błyskawicznej oceny sytuacji i podejmowania decyzji a także odrobina szczęścia. Owszem, w czasie rozgrywki zawodnicy siedzą przed komputerem, a więc wysiłek fizyczny zredukowany jest do minimum. Ale po pierwsze istnieje wiele tradycyjnych sportów, w których również koncentracja i precyzja są ważniejsze od hektolitrów potu: strzelectwo sportowe, golf, curling, łucznictwo, szachy czy snooker. Po drugie trening zawodników w e-sporcie obejmuje, tak jak w powyższych przykładach, intensywne ćwiczenia fizyczne, dzięki którym zawodnicy budują kondycję pozwalającą wytrzymać wielogodzinne maratony przed komputerem.

E-sport wypełnia czas dorosłym i dzieciom pozostającym w domach, tworząc, z punktu widzenia epidemiologów, w miarę bezpieczną alternatywę dla innych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Inaczej mówiąc, obecny stan świata daje ludziom, którzy może słyszeli o e-sporcie, ale nie mieli czasu, by sprawdzić, czym jest, okazję odkrycia gier sieciowych. E-sport z racji pandemii stanął przed szansą skokowego wzrostu popularności i wydaje się, że wykorzystuje tę możliwość.

Marcin Dalecki
Zdjęcia: internet
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Marcin Dalecki
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5