Najpiękniejsze jest Runowo

2007-09-26 00:00:00

Runowo zostało zwycięzcą Wojewódzkiego konkursu: „Czysta i piękna zagroda — estetyczna wieś 2007”. W nagrodę mieszkańcy Runowa odebrali z rąk marszałka czek na sumę 20 tys. zł.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Gołdapi, podczas dożynek wojewódzkich.
— Jeszcze się nie zastanawialiśmy w co zainwestujemy wygrane pieniądze — powiedziała Dorota Pełka, sołtys Runowa. — Musimy zrobić zebranie i wspólnie z mieszkańcami zdecydować. Nie będziemy spoczywać na laurach. Wciąż będziemy pracować nad upiększaniem naszej wsi.

Cztery miesiące pracy

Do wojewódzkiego konkursu sołectwo Runowa zgłosiło wieś już w maju i od razu rozpoczęły się prace. W ciągu czterech miesięcy w Runowie powstało boisko do siatkówki, do koszykówki, ścieżka rowerowa. Ogrodzone zostało boisko do piłki nożnej. Pojawiły się klomby, zostały zagospodarowane miejsca które były zaniedbane. Mieszkańcy zasadzili 200 sztuk iglaków w całej wsi. Wybudowano skwerki do odpoczynku. We wsi pojawiły się drogowskazy.
— W Runowie mamy 7 uliczek i postanowiliśmy je nazwać i umieścić drewniane tabliczki z nazwami — opowiada Dorota Pełka. — I tak we wsi jest ulica: Kwiatowa, Leśna, Wodna, Szkolna, Krzywa, Długa i Ogrodowa.
— Teraz chcieliśmy poprawić wygląd centrum, w przyszłości będziemy pracować nad poprawieniem wizerunku reszty wsi — mówi Dorota Pełka.

Pracowali wszyscy

Mieszkańcy Runowa sami pracowali nad upiększeniem. Każdy kto miał wolny czas zabierał się do pracy. Janina Kurzawinska i Dorota Pełka zajmowały się sprawami organizacyjnymi, robiły zebrania, organizowały składki.
— Ale trzeba zaznaczyć, że to tylko dzięki wspólnej pracy wszystkich mieszkańców udało nam się wygrać konkurs — mówi Dorota Pełka. — Należą im się wielkie podziękowania.
— Takie przedsięwzięcie bardzo integruje mieszkańców — zauważa Jolanta Wójcik, radna gminna, mieszkanka Runowa. — A do akcji przyłączali się nawet byli mieszkańcy Runowa.

W sobotę prezentacja

W XII edycji konkursu rywalizowało 87 wsi z województwa warmińsko-mazurskiego. Z powiatu lidzbarskiego wystartowało tylko Runowo. Jak się okazało wieś była bezkonkurencyjna. Runowo chce jeszcze raz wystartować za dwa lata. Na razie zainwestują wygrane pieniądze.
W Runowie mieszka 320 osób znajduje się tam szkoła, przedszkole, hala sportowa, biblioteka, są 3 sklepy, kościół.
Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć Runowo mogą przyjechać w sobotę na festyn gminny, na którym odbędzie się prezentacja wsi. Początek o godz. 13.

Wioletta Przybylska
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B