Świąteczne zakupy? Miej się na baczności

2023-12-14 11:56:39(ost. akt: 2023-12-14 12:15:07)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Przedświąteczna zakupowa gorączka jest już wyraźnie zauważalna. W galeriach i centrach handlowych ruch jest coraz większy. Podobnie w handlu internetowym i przy paczkomatach. To stwarza doskonałe warunki dla dla złodziei i oszustów. Policja radzi, jak się chronić.
Tłok podczas świątecznych zakupów sprzyja kieszonkowcom. Nie dajmy im szansy - zabezpieczmy się we właściwy sposób. Przede wszystkim, zachowajmy szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymajmy cenne przedmioty - portfel, klucze, telefon, dokumenty - tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikajmy wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko. Pamiętajmy też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.

Zadbajmy też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możemy mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważymy, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiajmy bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo, to pamiętajmy, że mamy możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach. Uważajmy także przy kasie. Nigdy nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcemy przecież, by osoby stojące obok nas przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, starajmy się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniemy zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.

Bezpieczne zakupy w sieci

Każdy z nas lubi robić zakupy szczególnie wtedy, kiedy siedzimy w zaciszu domowym. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale społecznościowe, aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i chwilę roztargnienia wykorzystują oszuści. Wykorzystują do tego rożne metody. Wysyłają sfabrykowane wiadomości sms i e-mail, dzwonią z informacją o jakimś wymyślonym zagrożeniu dla naszego konta w banku lub zachęcają nas podejrzanie atrakcyjnymi ofertami.

Nigdy nie podawaj szczegółowych danych bankowości elektronicznej nieznanym osobom przez telefon, nawet gdy "są one wymagane przez bank". Jeśli znajomy prosi cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze internetowym, zadzwoń do niego i upewnij się, że to z nim rozmawiasz, a przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy ile wynosi kwota i do kogo ona trafi.

Nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – niemal na pewno przeniosą cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze. Przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony z której korzystasz jest właściwy (nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy sms, nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi, m.in. w kawiarniach, stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych – dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.

Nasza ostrożność, czujność i dystans do otrzymywanych informacji są najskuteczniejszą formą ochroną.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5