Uważajmy na drogach - zimowe opony to nie wszystko

2023-11-30 10:24:59(ost. akt: 2023-11-30 11:18:46)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP NML

Śnieg w tym roku spadł wcześniej niż zwykle i wielu kierowców wydaje się być tym faktem zaskoczonych. Na drogach powiatu doszło do wielu stłuczek, a niektóre odcinki wciąż pokryte są lodem.
Widok pługów i piaskarek w listopadzie nie należy w ostatnich latach do częstych widoków. Wydaje się, że wielu kierowców przysnęło też z wymianą ogumienia na zimowe, a pod serwisami opon ustawiały się długie kolejki. Trudne warunki na drogach to efekt opadów śniegu, ale i oscylujących w okolicach zera stopni Celsjusza temperatury. Topniejący śnieg zamarzł tworząc w wielu miejscach lodowiska. Na lodzie nawet najlepsze ogumienie nie zdaje egzaminu, o czym również wielu kierowców zapomina.

Jedynym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji na drodze jest zdjęcie nogi z gazu, choć są sytuacje, gdy i to nie wystarczy. Do trzech takich zdarzeń doszło we wtorek.

Około godziny 11:30 w rejonie miejscowości Klutajny 45-letni kierujący osobowym oplem wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem i w rezultacie potrącił 37-letniego pieszego stojącego na poboczu drogi. Pieszy został przetransportowany do szpitala, jego życie nie jest zagrożone. Kierujący był trzeźwy. Na miejscu zdarzenia pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki.

Z trudnymi warunkami drogowymi zmagał się we wtorek również kierujący zespołem pojazdów 39-latek. Pojazd wraz z naczepą utknął na poboczu drogi pomiędzy Lidzbarkiem Warmińskim a Górowem Iławeckim.

Na trasie Henrykowo – Nowy Dwór w momencie mijania się zespołu pojazdów z inną ciężarówką tylna oś naczepy, na której znajdowała się lokomotywa zsunęła się do przydrożnego rowu. Zespołem pojazdów kierował 41-letni mężczyzna, któremu nic się nie stało.

Do tego doszło do wielu stłuczek, które nie wymagały wezwania policji. A czy wiesz co zrobić, gdy jesteś uczestnikiem kolizji w której nikt nie ucierpiał?

Jeżeli uczestniczysz w „stłuczce”, to pamiętaj, aby:

- zatrzymać pojazd nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,

- zapewnić bezpieczeństwo ruchu w miejscu kolizji, w szczególności poprzez niezwłoczne usuniecie pojazdu z miejsca kolizji, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu. Można zaznaczyć na jezdni miejsce usytuowania kół pojazdów uczestniczących w zdarzeniu (np. kredą, kawałkiem cegły),

- warto zrobić zdjęcia (np. telefonem komórkowym) uwidaczniające położenie pojazdów po zdarzeniu,

- odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia (włączenie świateł awaryjnych i ustawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego) – w sytuacji, gdy usuniecie pojazdu jest niemożliwe,

- podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu, dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jeżeli uczestnicy kolizji zgodnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości, mogą załatwić sprawę we własnym zakresie, bez udziału policji. Należy wówczas wypełnić formularz Wspólnego Oświadczenia i opisać tam przebieg zdarzenia, podając datę, godzinę, miejsce kolizji oraz powstałe uszkodzenia w pojazdach.

Nie zawsze jednak okoliczności kolizji drogowej lub jej ocena przez uczestników jest jednoznaczna. Lepiej wówczas wezwać policję a w szczególności, gdy sprawca :

- sprawia wrażenie nietrzeźwego lub okoliczności wskazują, że zostało popełnione przestępstwo,

- nie posiada wymaganych dokumentów przy sobie (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie),

- nie przyznaje się do spowodowania kolizji i nie chce złożyć oświadczenia,

- ucieka z miejsca kolizji drogowej,

- prowadził pojazd użyczony, lub nie jest obywatelem Rzeczypospolitej.

kpp/tom
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5