Jak to z tymi Andrzejkami jest?

2023-11-30 08:30:00(ost. akt: 2023-11-30 08:34:17)

Autor zdjęcia: pixabay

Andrzejki wypadają co prawda w nocy z 29 na 30 listopada, ale imprezy andrzejkowe organizowane są na ogół w najbliższe tej daty weekendy. A poza tym to święto kończy się w zasadzie dzisiaj, czyli 30 listopada (w imieniny św. Andrzeja) wieczorem. Liczymy, że ten tekst Wam się jeszcze przyda. A o czym jest?
Kim jest św. Andrzej? Patronem miłości i zamążpójścia, więc wróżby czynione w wigilię jego imienin i w same imieniny dotyczą właśnie miłości i szans na rychłe zamążpójście. O tym mówi stare polskie przysłowie: “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. To czas przelewania wosku i innych mniej lub bardziej tradycyjnych wróżb.

Jakie więc są najpopularniejsze zabawy andrzejkowe? Poczytajcie.

Lanie wosku
Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się zarysu.

Buty
Ta wróżba dotyczy tylko niezamężnych panien. Ustawiamy buty zdjęte z lewej nogi, gęsiego naprzeciwko progu drzwi. Przekładamy ostatni but na przód rzędu tak długo, aż któryś przekroczy próg. Właścicielka tego buta może oczekiwać na szybką zmianę stanu cywilnego.

Jabłko
Obieramy jabłko, by powstała jak najdłuższa skórka. Potem wróżący przez lewe ramię rzuca ją za siebie. Kształt, jaki przybierze, wskazuje na literę, od której będzie zaczynać się imię przyszłego wybranka lub wybranki.

Karteczki z życzeniami
Do dużego szklanego naczynia wrzuć kilka kartek z zapisanymi na nich życzeniami. Potem powoli wlej do naczynia zimną wodę. Te karteczki, które wypłyną na wierzch, wskażą marzenia, które się spełnią w najbliższym czasie. Te, które opadną na dno, szybko nie zostaną zrealizowane.

Karteczki pod poduszki
Przed pójściem spać spiszmy na karteczkach męskie (bądź żeńskie) imiona i włóżmy je pod poduszkę. Rano, zaraz po przebudzeniu, wyciągnijmy jedną z nich. Imię, które odczytamy, będzie imieniem przyszłego męża bądź żony.

Magiczny płomień
Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się ku sobie, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie – będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.
red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5